A Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) még januárban írtak nyílt levelet Balog Zoltán emberi erőforrás miniszternek és Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárnak, azt állítva, hogy nem mondanak igazat, amikor az ágazatban dolgozók béremeléséről beszélnek. Egy hónappal később már sztrájkbizottságot alakított a két szakszervezet, jelezve: ha nem sikerül megegyezniük a további egészségügyi béremelésekről, megtartják a munkabeszüntetést. Egyúttal március 24-re, tehát mára tüntetést hirdettek. Ezt megelőzően, március 12-én újabb levelet írtak az egészségügyi államtitkárnak, sztrájktárgyalást kezdeményezve az ágazatban.
Az egészségügyi államtitkár erre részletes, az elmúlt évek intézkedéseit pontról pontra bemutató válaszlevelet írt a két szakszervezet vezetőjének. A Magyar Idők birtokába került levélben Ónodi-Szűcs Zoltán rámutat: a megfogalmazott követelések és javaslatok döntő többségére vonatkozóan már korábban megállapodások születtek a kormány és az egészségügyi érdekvédelmi szervezetek között. Hangsúlyozta: az elmúlt években számos olyan lépést tett a kormány, amely az egészségügyi dolgozók megtartását és a pályán maradást szolgálja. Ennek egyik tényszerű bizonyítéka, hogy a kormány csak a 2016. és 2018. közötti bérintézkedésre összesen csaknem 122 milliárd forintot biztosított.
Az államtitkár ezért visszautasítja azokat a kijelentéseket, amelyek az eddig megtett intézkedések eredményeit semmibe veszik, és a tárgyalásokban résztvevők – több tízezer embert képviselő kamarák, szakszervezetek – munkáját hatástalannak minősítik. Az államtitkár megjegyzi: ez utóbbiak nem csupán politikai hangulatkeltésre törekednek, hanem valóban az egészségügyi dolgozók érdekeit képviselik, és hosszabb távon szeretnének eredményeket elérni, jelenleg a tárgyalóasztalnál foglalnak helyet. Ónodi-Szűcs Zoltán azt is világossá teszi, hogy egy, a FESZ és a MOMSZ által közvetlenül a választások előtti időre kitűzött sztrájk nyilvánvalóan politikai célokat szolgál és nem az egészségügyi ágazatban dolgozók érdekeinek képviseletét, szakmai célkitűzéseket.
Majd értésre adja azt is, hogy a levelükben foglaltak nem felelnek meg a sztrájktörvényben rögzített követelményeknek. Magyarul, az nem elégséges ahhoz, hogy törvényes keretek között munkabeszüntetésbe kezdjenek az egészségügyben. A mai akcióval kapcsolatban a FESZ elnöke, Soós Adrianna hangsúlyozta, hogy a tiltakozás nem politikai eszköz, csak a dolgozók helyzetének javítását szolgálja. A FESZ Facebook-oldalán is azt állította, hogy akciójuk politikamentes. A tüntetés mögül időközben a MOMSZ kihátrált, mondván, nem tartja megfelelőnek az időpontválasztást. A mentősök így magánemberként vesznek részt a megmozduláson.
EMMI: kampányakció volt a FESZ budapesti tüntetése
Politikai kampányakciónak tartja az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a Független Egészségügyi Szakszervezet(FESZ) szombaton Budapesten megtartott tüntetését.
A szakszervezet a tisztességes megélhetésért, a megfelelő bérezésért és a jobb munkakörülmények kivívásáért hirdetett demonstrációt. Követelésükről petíciót nyújtottak át a szaktárca képviselőjének, ebben egyebek között pótlék- és alapbéremelést követeltek.

Komáromi Zoltá, az MSZP „árnyékkormányának” tagja, valamint Szabó TÍmea, a Párbeszéd társelnöke a szo,bati demonstráción
Fotós: MTI
Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága az MTI-hez eljuttatott közleményében rámutat: a FESZ más, egészségügyi szakszervezetekkel ellentétben, eddig nem volt hajlandó részt venni a kormánnyal folytatott tárgyalásokon.
A szaktárca leszögezi: a kormány megbecsüli a dolgozókat, éppen ezért – ellentétben az előző balliberális kormányokkal, amelyek tárgyalni se voltak hajlandók a béremelésekről – több éve rendszeresen egyeztet az ágazati reprezentatív szakszervezetekkel.
A velük kötött megállapodásnak megfelelően jelentős béremelési program indult az egészségügyben – emlékeztetnek.
Példaként említik, hogy egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ végzettségű, E7 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete 2010-ben még 172 228 forint volt, ma pedig 342 582 forint.
Egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű, F2 fizetési osztályba besorolt ápoló a 2010. évi 199 805 forinthoz képest ma 382 354 forintot keres átlagosan – hoz egy másik példát a közlemény.