Szinte az összes főállású magyar tanárt elbocsátották a Soros György által alapított Central European University (CEU) Business Schooltól – értesült lapunk. Úgy tudjuk, az érintetteket még tavaly októberben tájékoztatták arról, hogy az intézmény összeolvad a közgazdasági tanszékkel, ami pozíciók megszűnésével jár. A vezetőség költséghatékonysággal indokolta az átszervezést. Ezt a bejelentést sokáig nem követte intézkedés, majd a múlt héten levélben tájékoztatták a kollégákat arról: mindenkivel leülnek átbeszélni a továbbiakat. Ez meg is történt, és végül 17 embert már elbocsátottak, de várhatóan még további kollégáknak is felmondanak a következő hónapokban.
Az elbocsátottak között volt, akit nyugdíjaztak, illetve lejáró szerződését nem újítják meg. Információink szerint mindenkinek felajánlották a közös megegyezést, aminek értelmében ha valaki már négy éve az intézmény dolgozója és aláírja a megállapodást, amelynek része a titoktartás is, végkielégítésben részesülhet.
Az intézkedéssel két képzés, a nappali és a levelező Master of Business Administration (MBA) képzés szűnik meg, azonban úgy tudjuk, utóbbit egy év múlva újra akarják indítani, csak már a magyar kollégák nélkül. Forrásunk hangsúlyozta: az elbocsátott tanárok nagyon népszerűek a diákok körében, akik már tervezik, hogy a rektorhoz fordulnak a döntés miatt.
Érdekesség, hogy bár a döntést a költséghatékonysággal indokolták, egyetlen külföldi tanárt sem bocsátottak el, akik a magyar oktatóknál jóval többet, csaknem kétszer annyit keresnek. A felmondás időzítése nagyon előnytelen az álláskeresésre kényszerülő oktatók számára, mivel a nemzetközi jelentkezések decemberben lezárultak.
A CEU-t 1991-ben alapította Soros György, s a korabeli sajtóhírek szerint húsz esztendőre előre évi tízmillió dollárt biztosított a működéséhez. Az összeget a 90-es években fokozatosan növelte, majd 2001-ben létrehozott egy 250 millió dolláros alapítványt a további finanszírozás biztosítására. 2007 végéig az egyetem kuratóriumának elnöki posztját maga Soros töltötte be, aztán hivatalosan kivonult a CEU-ból. Ugyanakkor az egyetemről az is elmondható, hogy szorosan együttműködik az amerikai milliárdos „civil” szervezeteivel, például az Open Society Institute-tal.
NEM TÁRGYALT az oktatási intézmény sorsáról A KORMÁNY
Lázár János a Kormányinfón a CEU-val kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt: nem tud arról, hogy a kormány be akarná záratni. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még nem érkezett ilyen javaslat a kabinethez, de ha érkezik, megvizsgálják. „Sok minden felmerül Soros Györggyel kapcsolatban, de az egyetem sorsát a kormány nem tárgyalta” – mondta Lázár János.