Ma ítélik oda a fizikai Nobel-díjat, amelyre idén egy magyar tudós, Krausz Ferenc (képünkön), a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem kutatója, a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója is esélyes a Thomson Reuters szerint, amely minden évben megpróbálja előre jelezni a kitüntetetteket. Krausz Ferenc az attoszekundumos fizikával, vagyis a másodperc milliárdszor milliárdod része alatti történéseket vizsgáló fizikai kutatásai alapján került az esélyesek közé. Az attoszekundumos fizikával jól vizsgálható az elektronok viselkedése, az így kapott eredmények révén új orvosi képalkotó eljárások születhetnek, és a molekuláris szerkezetváltozások jobb megértése a gyógyszerfejlesztésben is jelentős előrelépést hozhat.
A Nobel-díjak odaítélése tegnap az orvosi-élettani kitüntetések átadásával vette kezdetét Stockholmban. Az elismerést a fertőző betegségek kutatása területén elért eredményeiért William C. Campbell ír, Omura Szatosi japán, illetve Juju Tu kínai tudós kapta. Campbell és Szatosi a fonálféreg-fertőzések, Tu pedig a malária elleni újfajta kezelés kidolgozásáért érdemelte ki a rangos kitüntetést. A Campbell és Omura által felfedezett hatóanyag segítségével radikálisan sikerült visszaszorítani olyan betegségek előfordulását, mint a folyami vakság és a nyirokfilariázis, de az Avermectin nevű szer az élősködők által okozott egyéb betegségek ellen is hatékonynak bizonyult. A kínai Juju Tu az ősi kínai szakirodalmat tanulmányozva egy általa kifejlesztett tisztítási folyamat segítségével sikeresen vonta ki az Artemisa annua aktív összetevőjét, amely rendkívül hatékony a maláriaparazita ellen a megfertőzött állatokban és az emberekben egyaránt.
A kémiai kategória nyertesét holnap, az irodalmiét pedig csütörtökön jelentik be. Pénteken derül ki, hogy ki kapja a Nobel-békedíjat. A közgazdasági emlékdíjra érdemes személy nevét október 12-én ismertetik Stockholmban. A kitüntetettek 8 millió svéd koronával (266,3 millió forinttal) gazdagodnak, a díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik.