Horvátországban, az egykori Cattarói-hadikikötő bejáratát védő Punta d’Ostro erődben nemzetközi megemlékezést tartanak idén az Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb tengeri győzelmének századik évfordulója alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Rotary Club Győr szervezésében.
A harmadik otrantói csatát 1917. május 15-én vívták. A császári és királyi haditengerészet Horthy Miklós parancsnoksága alá helyezett egységeinek az volt a feladata, hogy áttörjék és az antant blokádját, amely jelentősen megnehezítette az osztrák–magyar és német tengeralattjárók felvonulását a Földközi-tengerre.
– Az ütközet azért is különleges, mert a nemzetközi hadtörténetben ez volt az első, amelyben hajók mellett tengeralattjárók és repülők egyaránt részt vettek – idézte fel a megemlékezés szervezője. A rotarys Mészáros József ugyanakkor kiemelte, a századik évfordulót a megbékélés jegyében szeretnék együtt tölteni az érintett nemzetek képviselőivel.
– Már tíz évvel ezelőtt is ez lebegett a szemünk előtt, amikor a Punta d’Ostro erődben elhelyeztünk egy bronz emléktáblát. Négy nyelven olvasható rajta a felirat: „Az otrantói ütközet hőseinek emlékére” – jegyezte meg, majd hozzátette: nem titkolt szándékuk azonban az sem, hogy a magyarok figyelmét ráirányítsák az úgynevezett nagy háborúra, és azon különösen az osztrák–magyar haditengerészetre. Mészáros József szerint jobban is számon tarthatnánk hőseinket, hadi sikereinket. (Jellemző, hogy az otrantói ütközetről jelenleg kapható egyetlen kötet az amerikai hadtörténész, Paul G. Halpern magyarra fordított kötete.)
Érdemes felidézni, a tervek szerint idén Cattarótól északra, az egykori pulai hadikikötő közelében emlékművet állítanak az Emberi Méltóság Tanácsa kezdeményezésére.
A szervezet elnöke, Lomnici Zoltán korábban a Magyar Időknek úgy nyilatkozott: régi adósságot kell pótolnunk, hiszen a helyi temetőben osztrák, magyar, olasz és horvát áldozatok nyugszanak, viszont magyar nyelvű emlékmű vagy emléktábla nem található.
Emlékeztetett arra is, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének 20 százalékát magyar tengerészek alkották, összesen 27 ezer magyar teljesített szolgálatot a flottánál.