Nagyon súlyos történelmi bűn, hogy felnőtt úgy egy generáció Magyarországon, hogy nem volt tudomása arról, élnek a határon túl is magyarok. Szerencsére voltak olyan emberek, akik megmutatták, hogy igenis magyarok élnek más országokban is, mint Halzl József, a Rákóczi Szövetség alapítója, örökös tiszteletbeli elnöke, vagy mint Rátgéber László kosárlabda-mesteredző, aki női és férfi sportolókkal együttműködve példaértékűt alkotott – jelentette ki hétfőn Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyi államtitkára a tavaly létrehozott Magyar Fiatalok díj idei átadóján.
Az államtitkár szerint a kormány célja, hogy minden segítséget megadjon azoknak a fiataloknak, akik Magyarországon szeretnének élni, dolgozni, családot alapítani. Ezért segítik az oktatást, a tehetségek kibontakoztatását, a fiatalok munkába állását és az otthonteremtést.

Rátgéber László és Halzl József életműve is példamutató
Fotó: MTI
Novák Katalin megjegyezte, a kormány ugyan tud mindehhez támogatást biztosítani, de az elsődleges szereplő mégiscsak a család, a közösségek és természetesen az olyan átütő személyiséggel rendelkező emberek, akik meghatározók lehetnek, akik befolyásolhatják, megerősíthetik a fiatalok döntéseit.
A díjazottakat méltatva úgy fogalmazott, Halzl József egész élete magáért beszél, és hitelessé teszi személyét, a Rákóczi Szövetségen keresztül sokat tett a határon túli magyarok önbecsüléséért, az anyaországban élőknek pedig tudást adott róluk – jegyezte meg az államtitkár. Rátgéber László élete is olyan mintát mutat, amelyből jó merítkezni, nyomdokain jó járni, át tudta adni a sport iránti szenvedélyt, és bebizonyította, hogy a sport nemcsak a fizikumot erősíti, hanem a szellem és a jellem formálásához is hozzájárul – méltatta a másik díjazottat az államtitkár.
A Magyar Fiatalokért díjat idén második alkalommal adták át. Az elismerés egy fából készült emlékplakett, amelyet fiatal iparművészek, Gelley Kristóf és Mátyás Zoltán terveztek.