A rendőrség két gyermekfelügyelő és két gyermeknevelő ellen indított eljárást, többek között az ombudsman által jelzett problémákkal, bántalmazásokkal összefüggésben nyomoznak – olvasható a Zalai Hírlapban. Emlékezetes, az alapjogi biztos által végzett vizsgálatot a múlt héten hozták nyilvánosságra, amelyben komoly és rendszerszintű alapjogi visszásságokat tártak fel. Székely László akkor úgy fogalmazott, hogy a gondozottak ellátása nem megfelelő, és rendszeresen bántalmazzák őket.

A gondozottak bántalmazása miatt nyomozás indult
A helyszíni vizsgálat során az is kiderült, hogy „speciális szankciókat” alkalmaztak a szabályszegő gyermekeknél: többen arról számoltak be, hogy büntetésből nem mehettek ki a szabad levegőre, és egész nap papucsot kellett viselniük, hogy az intézményben dolgozók azonnal láthassák, kit nem engedhetnek ki az épületből. A biztos szerint nemcsak ez a büntetési gyakorlat sérti a gyermekek emberi méltósághoz való jogát, hanem annak végrehajtása is.
A Zalai Hírlap a jelentés kapcsán megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), amely közleményében azt írta: a múlt év második felében a zalaegerszegi speciális gyermekotthon beolvadt az esztergomi székhelyű Emmi Speciális Gyermekotthoni Központ, Általános Iskola és Szakiskolába. Az összevonásnak az volt a célja, hogy támogassák és megerősítsék a zalaegerszegi speciális gyermekotthont. Az intézményben korábban is magas szinten folyt a speciális igényű gyermekek nevelése, ahol olyan beilleszkedési, magatartási, tanulási problémákkal küzdő fiatalok élnek, akik sem családi környezetben, sem korábbi gondozási helyükön nem tudtak megfelelni a társadalmi normáknak.
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vizsgálata egyezett az ombudsman jelentésével: a gyermekotthonban a dolgozók és a növendékek, valamint a gyermekek között gyakori volt a szóbeli agresszió, de több esetben előfordult fizikai bántalmazás is. Az integrált intézmény új vezetője intézkedéseket tett: többen írásbeli figyelmeztetést kaptak, és volt, akinek megszüntették a munkaviszonyát, valamint visszavonták az otthonvezető megbízatását is. A szóbeli agresszió megakadályozása érdekében pedig tréninget indítanak a dolgozók és a gondozottak részére.