Az államtitkár a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatait kommentálva hozzátette: a tavalyihoz képest sokkal több magán- és állami beruházás indult idén, kiemelte az út-és vasútépítéseket. Emellett a lakásépítések is dinamikusan megindultak, a tavalyi 32 ezer lakásépítési engedélyhez képest 80 százalékkal nőtt meg az idei első negyedévben a beadott igények száma, amiben a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és az áfacsökkentés is jelentős szerepet játszott – fejtette ki. Lepsényi István szerint idén 20 ezer lakás is épülhet, ami még mindig nem elég, de jelzi a tendenciát.
Az államtitkár szerint a béremelések miatt a külföldön dolgozó szakemberek számára egyre vonzóbb a hazatérés. Fontos trendnek mondta az ipari automatizálást, amely ahhoz járul hozzá, hogy az árak „ne szaladjanak az égbe”, mivel a dolgozók egy résznek kiváltásával árcsökkenést lehet elérni.
A kormány hozzájárul az e-mobilitás elterjedéséhez
Lepsényi István a Budapesten tartott II. E-mobilitás konferencián szólt erről. Az e-mobilitás mellett hangsúlyozta a kormány infrastrukturális háttér megteremtéséhez való hozzájárulását is. A Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) rendezvényén az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány 2015-ben elfogadta az elektromos közlekedést ösztönző Jedlik Ányos tervet (JÁT). A kormány feladatai között említette a terv aktualizálást, a megfelelő jogi szabályozás biztosítását, az innovatív beszállítóipar fejlesztését, a tervezett projektek gyors és hatékony végrehajtását.
Lepsényi István ismertette, hogy 836 a tisztán elektromos magyar személyautók száma, és 205 elektromos töltőállomás működik. A Jedlik Ányos terv eddigi eredményei közül megemlítette a zöldrendszám 2015. évi bevezetését, és elmondta, hogy Magyarországon 2340 jármű rendelkezik zöldrendszámmal.
A kormány adókedvezménnyel is ösztönzi az tisztán elektromos meghajtású járművek terjedését – mondta. Példaként említette, hogy az ilyen járműveknél nincs regisztrációs adó, forgalomhelyezési illeték, továbbá nem kell fizetni cégautó adót, helyi gépjárműadót sem. Hozzátette: emellett egyes településeken parkolási és behajtási kedvezményben részesítik az elektromos autókat.
Lepsényi István emlékeztetett rá, hogy az elektromos töltőállomás programban tavaly a 15 ezernél több lakosú települési önkormányzatok 1,2 milliárd forint keretre pályázathattak vissza nem térítendő támogatásra, 75 sikeres pályázat révén 409 telepíthető töltőpont jön létre 213 töltőállomással. Ezen kívül 2017 februárjában állami közbeszerzés jelent meg 4,5 milliárd forint értékben 1700 töltő beszerzésére, a tender kiértékelése folyamatban van.
Az NGM államtitkár kiemelte, hogy a kormány támogatást ad az elektromos autók vásárlására is pályázat útján, ennek mértéke a vásárlás időpontjában érvényes bruttó eladási ár 21 százaléka, de legfeljebb 1,5 millió forint lehet, erre a lehetőségre eddig 385 pályázatot adtak be 465 elektromos autó vásárlására, 280 támogatói okiratot adtak ki 348 autó vételéhez.
A Jedlik Ányos terv keretében indult pilot projektek eredménye, hogy a BKV tavaly 20 elektromos autóbuszt vásárolt, a kommunális hulladékszállításban is terjed az elektromos meghajtású járművek beszerzése, és további lehetőséget jelent az elektromos kisrepülő, hajók alkalmazása – emelte Lepsényi István. Megjegyezte: a modern városok programban is szerepel az elektromos járművek alkalmazása, például Dunaújváros emobilitási mintarégióként szerepel, ahol célzott fejlesztések indulnak.
Az emobilitás terjedéséhez hozzájárul az is, hogy az állami járműflottában növekszik az elektromos meghajtásúak aránya, a 2016-ban üzembe állított e-járművek üzemeltetési tapasztalatai kedvezőek, 2017 februárban pedig 200 állami elektromos autó közbeszerzése jelent meg 2 milliárd forint keretből – mutatott rá az NGM államtitkára.
Mosóczi László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedésért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a környezetkímélő közlekedést segíti az e-mobilitás, és nemcsak a közúton, hanem a vasúton, a légiközlekedésben is fontosnak nevezte az elektromos meghajtású járművek minél szélesebb elterjedését.