– Azt állítja, elvesztették a családban a szerepüket az apák. Mivel magyarázza ezt a folyamatot?
Bedő Imre (B. I.): – A városiasodás eredményeképpen a férfiak kiszorultak a családból, már szinte csak a munkahelyeken vannak jelen, mintha mára kizárólag ott volna rájuk szükség. Úgy látom, hogy most még van arra lehetőség, hogy ezen változtassunk, hiszen egyértelműen látszik, hogy milyen hatalmas veszteség, ha nincs erős apaképük a gyerekeknek. A munkavállalásra felkészíti őket az iskola, a mi legfőbb feladatunk az, hogy a kapcsolódás képességét tanítsuk meg gyerekeinknek. A felmérések szerint a kapcsolatok hatvanöt-hetven százaléka végződik válással, ha az élettársi együttélést is beleszámítjuk. A Férfiak Klubja azért alakult meg, hogy javítsunk a helyzeten.
– Hogyan került Németh Kristóf képbe?
Németh Kristóf (N. K.): – Amikor a könyvvel találkoztam, tetszett is meg nem is, értettem is, nem is. Aztán rájöttem, hogy ennek az az oka, hogy én magam nagyon jó és szerető apa mellett, biztonságos, összetartó családban nevelkedtem. Később, Imrét megismerve lenyűgözött az erő, ami folyamatosan viszi előre a céljában, amiben végtelen akarattal hisz. Magam is vallom, hogy mindannyian azok vagyunk, amik eddig velünk történtek. Az élményanyagunk meghatároz bennünket, és az, hogy mit öröklünk. Ide tartozik, hogy milyen apaképpel növünk fel. De akárhonnan is jöjjünk, az alapértékeink közösek, ilyen alapérték az egészséges apakép. Egy most alakuló programmal léptem be a Férfiak Klubja kezdeményezésbe: sarkallni szeretnénk a családokat arra, hogy legalább évente egy alkalommal az édesapa vigye el a gyereket színházba. Ez a Kultúrát apától nevű színházi kezdeményezésünk.
B. I.: – Ha a mai negyveneseket megkérdezik, mit csináltál apáddal, a barkácsolás, a kerti dolgok, a focimeccs jut legtöbbjük eszébe. De kulturális élményt aligha kaptak tőlük. A harmincasok már ennyire sem emlékeznek. A felméréseinkből az is kiderül, hogy majd minden eszmei irányt az apától vesznek át a felcseperedő gyerekek: legyen szó végzettségről, hitről, kötődésről. Az új könyvemben arról írok, hogy végső soron az apa Isten helytartója a családban.
– Hogyan lehet felépíteni a kulturális programot?
N. K.: – Felhívjuk a figyelmet erre a mozgalomra, és olyan extrákat teremtünk, mint hogy kedvezményt adunk: a Fórum Színházban úgynevezett apajegyeket fogunk kínálni. Apás napokat is szervezünk, amikor a mobiltelefont nem csak az előadás előtt, de már a színházba induláskor kikapcsoljuk.
– Hogy szólítja meg a magyar férfitársadalmat a Férfiak Klubja?
B. I.: – 140 ezer támogatónk van. Talán jövőre már vidéken is tudunk férfiközösségeket építeni. Addig rendszeresen telt ház előtt tartunk előadásokat. Azzal szembesülünk, hogy nehéz ezeket a közösségeket megteremteni, amikor a férfiak csak a munkahelyeken vannak jelen. Az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még mi, aktív negyvenesek tudjuk, hogy mi az, amiről szó van. Világot építeni velük hatalmas feladat.