Ezredből dandárszintű alakulattá növelik szeptembertől a Magyar Honvédség különleges műveleti katonáinak alakulatát – tudtuk meg Sándor Tamás parancsnoktól. A Magyar Honvédség 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred parancsnoka a Saber Guardian 2017 nemzetközi gyakorlatsorozat Black Swan 2017 elnevezésű különleges műveleti gyakorlatának nyilvános napján elmondta: az alakulat bővítése és fejlesztése egy mintegy 300 fős létszámnövelést jelent, és nagy hangsúlyt helyeznek majd a felderítőtámogatás megerősítésére.
A szeptember elsejei céldátummal megjelölt bővítés azért is aktuális, mert nemzetközi szinten is elismerik a magyar haderő különleges műveleti képességét. Ennek is köszönhető, hogy jelenleg magyar parancsnokság alatt működik három ország területén öt különleges műveleti osztag. Ezek bemutatóját tekinthették meg a sajtó képviselői szerdán Szolnokon. A látványos hadgyakorlat különlegessége többek között az volt, hogy részt vett rajta az Egyesült Államok hadseregének négy UH–60 Black Hawk helikoptere is.

Az ejtőernyős felderítők meghatározzák és lézerrel megjelölik a célpontokat
A szimuláció szerint egy repülőtér infrastruktúráját kellett megsemmisíteni, és az azt megszállva tartó, ellenséges „Vörös Hajnal” nevű szervezet tagjait semlegesíteni, illetve lefegyverezni. Elsőként nyolc ejtőernyős felderítő landolt a megtámadni kívánt épület közelében, akik meghatározták és lézerrel megjelölték a célpontokat a légi támogatásra érkező Gripen vadászgépek számára. A „Griffek” ennek megfelelően mértek jelképes légicsapást az épületre, majd az amerikai helikoptereken megérkeztek a különleges műveleti erők. A katonák egy része a külső biztosítást látta el, egy másik része pedig rajtaütést hajtott végre az épületben. Ezt követően a betörést végző katonák a Black Hawk helikoptereken távoztak, az ejtőernyős felderítők pedig egy MI–17-essel végrehajtott gyorsköteles kijuttatással hagyták el a műveleti területet.
A bemutatón részt vett Áder János köztársasági elnök, a Magyar Honvédség főparancsnoka is. Kijelentette: Magyarország, illetve a magyar gazdaság kellően erős a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési reform végrehajtásához, ami növeli a magyar emberek biztonságérzetét. Hangsúlyozta: a magyar katonák alkotmányos feladata Magyarország határainak védelme, de legalább ilyen fontosak a különböző nemzetközi szövetségekből származó feladatok, a békemissziók és a katasztrófavédelem támogatása is.
Simicskó István honvédelmi miniszter elmondta: elismerést vált ki a szövetségesek részéről is, hogy jelentős mértékben erősödött a magyar haderő különleges műveleti képessége az elmúlt időszakban. Kiemelte: először bízták a magyarokra egy többnemzetiségű egység vezetését, azt eddig mindig az amerikaiak vezették. Emlékeztetett arra, hogy a költségvetési források bővülnek és 2024-re a védelmi kiadások elérik a GDP 2 százalékát, ami jelentős lehetőség a Magyar Honvédség számára a modernizálódáshoz és a fejlődéshez, a Zrínyi 2026 program végrehajtásához.
A július 26-ig tartó Black Swan gyakorlatot a Magyar Honvédség mellett az Európában állomásozó amerikai különleges műveleti erők parancsnoksága és a szintén Európában állomásozó amerikai szárazföldi erők parancsnoksága rendezi. A felkészítésen csaknem 1300 különleges műveleti katona vesz részt, ebből 450 fő magyar.