Eszerint a felmérést megelőző két hétben minden ötödik beteg legalább egyszer elfelejtette bevenni a gyógyszerét. A másik véglet is előfordult, voltak, akik azt mondták, hogy az előírtnál több gyógyszert vesznek be – mondta Hankó Balázs, az SE Klinikai Központjának főgyógyszerésze.
Korábbi, hasonló eredménnyel zárult felmérések alapján úgy becsülték, hogy Magyarországon 40 milliárd forint felesleges kiadást jelent az egészségbiztosítónak, hogy a betegek nem működnek együtt az orvossal, nem beszélve azokról a súlyos kockázatokról, következményekről, amelyek például a gyógyszereiket nem szedő cukorbetegeket fenyegetik.
Az Európai Unió Gyógyszerészeti Szervezetének tanulmánya szerint a nem megfelelő gyógyszeralkalmazás és a beteg-együttműködés hiánya akár kétszázezer ember halálát is okozhatja az Európai Unióban.

Súlyos kockázatokkal jár, ha nem hallgatunk az orvosra
– A krónikus, tehát hosszan, akár a páciens élete végéig tartó terápiáknál már a kezelés elején jelentős a lemorzsolódás, és egyéves viszonylatban tovább romlanak az eredmények, messze elmaradva az optimálistól – magyarázta Hankó Balázs.
A szakember a hazai gyógyszerkiváltási adatok felmérésén alapuló vizsgálati eredményekre hivatkozva azt mondta, a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében gyakran alkalmazott lipidszintcsökkentőknél érhető tetten a leginkább ez a tendencia: a betegek alig több mint az ötöde váltotta ki a készítményét egy évvel a terápia megkezdése után is. A csontritkulásos betegeknél 30 százalékosnak találták a „terápiahűséget”, de a 2-es típusú cukorbetegek közül is csak minden második együttműködő.
– Előfordul, hogy a terápiát nem azzal szegik meg a betegek, hogy kevesebb gyógyszert vesznek be az előírtnál, vagy egyáltalán nem szedik, hanem hogy több orvosságot vesznek be, ami szintén problémákat okozhat – mondta Hankó Balázs.