Kövér László pénteken a Parlamentben a Rákóczi Szövetség „8000 kézfogás a magyar iskolaválasztásért” elnevezésű beiratkozási programját ismertető rendezvényen úgy fogalmazott: köszönet és elismerés minden külhoni magyar pedagógusnak, akik minden nehézség ellenére nemcsak oktatják, hanem öntudatos magyaroknak nevelik a rájuk bízott gyerekeket és fiatalokat.
Köszönetét és elismerését fejezte ki minden magyarországi adófizető polgárnak és intézménynek, mindazon társadalmi szervezetnek és önkormányzatnak, akik három évtizede erkölcsi és pénzügyi támogatásban részesítik a külhoni magyar oktatást.
„Kiemelt köszönet és elismerés a Rákóczi Szövetségnek, a határokon átívelő magyar nemzeti összetartozás legnagyobb társadalmi szervezetének és alapító elnökének, Halzl József elnöknek, akik három évtizedes önzetlen és megfeszített munkával bizonyítják nap mint nap, hogy mi, a Kárpát-medence különböző részeiben élő magyarok valóban számíthatunk egymásra, sőt mi több, jószerével csak egymásra számíthatunk” – mondta Kövér László.
Az Országgyűlés elnöke szerint az iskolakezdések időszakában joggal és okkal merül fel sokakban a kérdés, hogy vajon milyen tudásra lesz szükségük a következő évtizedekben a felnövekvő nemzedéknek, vajon melyik az a tudás, amelyik nem évül el a jövőben, vajon mire tanítsuk a gyerekeket egy ilyen gyorsan változó világban, mint amilyenben élünk.
Mint rámutatott: a Rákóczi Szövetségnek van egy alapvető válasza a fenti kérdésekre, amelyet jó szívvel ajánlanak minden magyar szülő figyelmébe: az anyanyelv ismerete életre szóló és életrevaló való tudás minden magyar gyermek számára, olyan tudás, amely elévülhetetlen.
A magyar nyelv olyan észjárás, gondolkodási mód és világlátás forrása, amely a digitalizáció és a robotizáció korában is a legjobban alapozza meg, és teljesíti ki a világban való eligazodás képességét minden fiatal számára – mutatott rá Kövér László.
Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője úgy fogalmazott: a Rákóczi Szövetség egy valódi civil szervezet, amelynek célja a nemzeti összetartozás támogatása. Kiemelte: a szülőföldön maradás, a nemzeti összetartozás akkor valósulhat meg, ha a fiatalok megőrzik a nemzeti kultúrát, annak sajátosságait. Hozzátette: ahogy eddig, a jövőben is támogatni kívánják a programot.
Habis László (Fidesz-KDNP), Eger polgármestere rámutatott: közel három évtized alatt a Rákóczi Szövetség a hazát sok hasznos tettel gyarapította.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke arról beszélt, hogy a szeptemberi iskolakezdést követően 350 helyszínen 8000 határon túli, gyermekét magyar iskolába írató családnak fejezi ki elismerését ösztöndíjával a Rákóczi Szövetség.
A Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztást szolgáló Beiratkozási Programja 2004 óta zajlik annak érdekében, hogy minél több külhoni magyar család merje vállalni gyermeke magyar tannyelvű iskolába íratását, vállalva ezzel a magyar közösségek megmaradását is.
A program érinti a teljes Felvidéket, ahol közel 3600 diák részesül az ösztöndíjban, a teljes partiumi Bihar, Máramaros, Beszterce-Naszód, Temes, Fehér megyéket, Maros megye egyes településeit, Szilágyságot, Tordát, Aradot és Dést, ahol 2200 iskolakezdőhöz jut el a támogatás, része a programnak a teljes Kárpátalja 1700 iskolakezdője, továbbá 40 délvidéki szórványtelepülés 400 elsőosztályosa, Horvátországot is beleértve.
A rendezvényen átadták a felvidéki Kupecsek családnak a beiratkozási ösztöndíjról szóló oklevelet. Az édesapa, Kupecsek Attila azt mondta: óriási megtiszteltetés, hogy erre az ünnepségre eljöhettek. Mint kiemelte: bár a falujukban nincs magyar iskola, a mindennapos utazás ellenére döntöttek úgy, hogy magyar iskolába íratják gyermekeiket.