A Fidesz frakcióvezetője rámutatott: az Európai Bizottság olyan szabályozást készít elő, amely alapján az elektromos szolgáltatások számos kérdése, így például az ármegállapítás is, nemzetállamiból közösségi hatáskörbe kerülne. Kósa Lajos leszögezte: a Fidesz élesen ellenzi, hogy a villamosenergia-szolgáltatás ármeghatározása uniós szintű legyen. – Szerintünk ez nemzetállami hatáskör, az Európai Bizottság sérti a szuverenitás elvét és az alapszerződést is akkor, amikor erről közösségi szintű döntést akar hozni – fogalmazott a frakcióvezető.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós szintű árszabályozással a magyar fogyasztók egészen biztosan rosszul járnak, jelentősen magasabb lenne az áram ára, ami komoly versenyhátrányt jelentene a magyar gazdaságnak is.
Kósa Lajos hangsúlyozta: többek között ezért indították el a nemzeti konzultációt, amelynek az egyik kérdése erre vonatkozik. – A Fidesz arra kéri a polgárokat, hogy mivel itt a baj, minél többen küldjék vissza a nemzeti konzultációs ívet. Nagyon komoly küzdelemre kell felkészülnünk, hogy megvédjük a rezsicsökkentést – fogalmazott Kósa, aki a parlamentet pedig arra kérte, támogassa az ügyben indítandó szubszidiaritási eljárást, amelyet az Országgyűlés európai ügyek bizottsága kezdeményezett.

A frakcióvezető úgy látja, hatékony eszköz a nemzeti konzultáció
A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságát célzó törvényjavaslattal kapcsolatban a frakcióvezető leszögezte: az előterjesztés a nyilvánosságról, az információszabadságról szól, nem büntetne, nem marasztalna el senkit. A politikus furcsának nevezte, hogy az átláthatóság mellett kampányoló szervezetek éppen magukra nézve nem tartják helyesnek az információközlést. Közölte azt is, hogy az előterjesztés az európai uniós támogatásokat megkülönböztetve kezeli; a magyar kormányzati, költségvetési intézményrendszeren keresztül érkező európai uniós támogatásra nem vonatkozna ez a szabály, csak a direkt támogatási rendszeren keresztül érkező uniós forrásokat kellene feltüntetni.
Kósa Lajos egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy a norvég alap szintén a törvény hatálya alá esik majd. Hozzátette, hogy készül az államközi megállapodás Magyarország és Norvégia között a norvég alap új támogatási periódusára, de azt szeretnék, ha e dokumentum figyelembe venné a korábban felmerült problémákat. Az átláthatósági törvényjavaslat miatti tiltakozásokat a frakcióvezető úgy kommentálta: akik hangosak, azok csak néhányan vannak, és azok is Soros György birodalmához tartoznak, de „nekik szemmel láthatóan ez ciki”.