– A magyar emberek biztonságát, szabadságát meg kell védeni, és ez nem pénzkérdés – jelentette ki az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülése után Kósa Lajos. A testület fideszes elnöke felidézte: Magyarország eddig 800 millió eurót költött a védekezésre. Arról is beszámolt, hogy Románia felől ugrásszerűen nőtt a belépéssel kísérletezők száma.
Kósa Lajos arról is szólt, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzettel kapcsolatos intézkedések országos volta lehetővé teszi, hogy a rendőrség és a honvédség az összes erőforrását felhasználhassa. A bizottsági ülésen történtekkel kapcsolatban elmondta: miközben az Európára nehezedő nyomás cseppet sem csökkent, a baloldal folyamatosan mindenféle akadályokat és kifogásokat támaszt a migrációs válsághelyzet elrendelésével, kiterjesztésével kapcsolatban.
A bizottság előtt a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a szigorú határvédelem fenntartására a magyar családok biztonsága érdekében volt szükség. Kontrát Károly hozzátette: a nyár folyamán bebizonyosodott, hogy nőtt Európában a terrorveszély. A bizottság a válsághelyzet meghosszabbítását javasló miniszteri beszámolót 7 igen, 1 nem és 1 tartózkodás ellenében fogadta el.
Vadai Ágnes független országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció politikusa többek között azt vitatta, hogy milyen törvényi rendelkezés alapján kéri a kormány a hosszabbítást. Ezzel összefüggésben Kontrát Károly a menedékjogról szóló törvénynek azt a márciusi módosítását említette, amely bármely olyan migrációs helyzettel összefüggő körülmény esetén lehetővé teszi a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelését, amely a schengeni külső határ védelmét veszélyezteti.
Harangozó Tamás, a bizottság szocialista alelnöke azt kifogásolta, hogy az intézkedés országos, álláspontja szerint ha a déli határszakaszon erre szükség van, akkor azt csak ott kell elrendelni. Kontrát Károly hangsúlyozta, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelése a magyar állampolgárok számára semmilyen hátránnyal nem jár.
Halmosi Zsolt, a bizottsági ülésen jelen lévő rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes ismertette: idén 806 migránst fogtak el tiltott határátlépés miatt, közülük 742-t a román határszakaszon. Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja az iránt érdeklődött, hogy miután módosult a migránsok főbb irányvonala a Fekete-tenger felé, és korábban a tárca is számolt ezzel, tervezik-e a román–magyar határszakaszon is műszaki határzár létesítését.
Kontrát Károly azt mondta: a tárca figyelemmel kíséri a határmozgásokat, és a veszélyeztetés súlyának megfelelően kész arra, hogy rövid időn belül reagáljon, de jelenleg nem látja ezt indokoltnak. Simon Miklós, a testület fideszes alelnöke határvadászképzéssel kapcsolatos kérdésére Halmosi Zsolt elmondta: 3000 helyből 2225-öt már betöltöttek, vagyis 74 százalékos a feltöltöttség. Hozzátette: további 248-an tanulnak határvadásznak.
Kovács Zoltán kormányszóvivő a múlt héten jelentette be: a kormány a belügyminiszter javaslatára úgy döntött, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet fél évvel, 2018. március 7-ig meghosszabbítja. Pintér Sándor belügyminiszter két hete tett javaslatot a kabinetnek a szeptember 7-én lejáró, tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet meghosszabbítására.