Álhírgyártással vádolja a Reuterst az Országos Bírói Tanács (OBT) soros elnöke, Hilbert Edit, aki kedd este egy közleményben igyekezett cáfolni a hírt, miszerint az Európai Igazságügyi Tanácsok Hálózatának (ENCJ) beavatkozását kérte a közigazgatási bíráskodás átalakítása miatt.
Arról ugyanakkor nem ejtett szót: kért-e – és ha nem, miért – helyreigazítást a kormánypárti elfogultsággal aligha vádolható hírügynökségtől és a Reuters tudósításának elsők között hitelt adó balliberális médiumoktól, a New York Timestól vagy éppen a Klubrádiótól. A Magyar Idők is beszámolt róla, hogy az ENCJ a napokban új elnököt választott Kees Sterk személyében.
A szervezet üléséről szóló tudósítások kiemelték, hogy a holland bíró első, a Reutersnek adott interjújában kiemelten foglalkozott azzal a „ragállyal”, amit Lengyel- és Magyarország terjeszt.
A hírügynökség szerint Sterk kilátásba helyezte lengyel tagszervezetük kizárását, valamint arról is beszélt, hogy az OBT az uniós szervezet beavatkozását kérte a Magyarországon végbemenő folyamatok miatt.
Az ENCJ egészen keddig nem reagált a tudósításokra, majd – mint az Kees Sterk tegnap előtt közzétett leveléből kiderül – az OBT jelzésére kiadott egy pontosítást. Ebben a holland bíró tagadta, hogy beavatkozásról beszélt volna a Reuters munkatársával, sőt egyenesen azt állította, hogy nem is hallott a magyar közigazgatási bíróságok reformjáról, így az ezt firtató kérdésre kitérő választ adott az újságírónak.
Igyekezett leszögezni azt is, hogy az ENCJ soha nem avatkozott be az uniós tagországok ügyeibe. Ennek némileg ellentmond az a fentebb említett és Sterk által mind ez idáig nem cáfolt tény, hogy Varsó igazságügyi reformjai miatt akár ki is zárhatják lengyel tagszervezetüket, de 2011–12-ben a Velencei Bizottsággal és más uniós szervezetekkel egyetemben a magyar kormány egyes lépéseit is élesen hangon bírálták.
Érdemes hozzátenni, az OBT meghívására Kees Sterk egy ENCJ-s delegáció élén hamarosan Magyarországra érkezik – saját szavai szerint udvariassági látogatásra.