Módosul a pedagógusok minősítési rendszere, ez alapján azoknak a tanároknak a jelentős része, akik 2015. január 1-jén ideiglenesen pedagógus II. fokozatba kerültek, nem kell minősítési eljáráson átesniük a következő években, vagyis besorolásuk véglegessé válik – derült ki az erről szóló kormányrendelet-módosításból, amely a múlt hét végi Magyar Közlönyben jelent meg. Az intézkedés több ezer dolgozót érint.
A jogszabály-módosítás ugyanakkor rendelkezik arról is: azok a tanárok, akik 2015. január 1-jén ideiglenesen a kettes fokozatba tartoztak, és 2016. július 1. előtt olyan minősítési eljárásban vettek részt, amely sikertelennek bizonyult, 2020. január 1-jén elveszítik az ideiglenes besorolást. Ennek értelmében ők maradnak a pedagógus I. kategóriában. Ezalól kivételt képeznek azok, akik 2019 végéig megszerzik a pedagógus II. fokozatba való besoroláshoz szükséges sikeres minősítést.
Azok az 1-es kategóriába besorolt foglalkoztatottak, akiknek a következő tanév kezdetekor már csak 7 év vagy annál kevesebb idő van hátra a nyugdíjig, már jövőre a kettes fokozat szerinti bérezést kapják. Ez az intézkedés csak azokat nem érinti, akik korábban sikertelen minősítési eljárásban vettek részt.
Lapunk korábban beszámolt arról, hogy idén összesen csaknem 13 ezer pedagógus lépett magasabb fokozatba az előmeneteli rendszer alapján. Jelenleg azoknak a tanároknak a fizetése, akik a besorolás alapján a pedagógus I. kategóriába tartoznak – egyebek mellett attól függően, hogy hány évet töltöttek el a pályán – főiskolai diploma esetén 205 ezer és 326 ezer, egyetemi végzettséggel 227 ezer és 360 ezer között mozog. A pedagógus II. minősítésű dolgozóknál ugyanezek a számok 257–351, valamint 284–388 közé esnek.
Mint ismert, a minősítési rendszer módosításán kívül a Köznevelési Kerekasztal döntött a pedagógus-továbbképzés átalakításáról is. Liptai Kálmán, az Eszterházy Károly Egyetem rektora, a kerekasztal pedagógus hivatás munkacsoportjának vezetője a napokban az InfoRádiónak arról beszélt, hogy a tervek szerint ezentúl kizárólag egyetemek szervezhetnek képzéseket. Ezek ingyenesek lesznek a tanárok, iskolák számára. Tájékoztatása szerint összesen hat régióközpontot jelölnek majd ki, amelyek a felsőoktatási intézmények köré szerveződnek.