Az Egyesült Államok kongresszusának figyelmét is felkeltette Soros György mostanában sokat emlegetett beavatkozása az európai politikába – írja a Fox News.
Legutóbb republikánus törvényhozók Washingtonban amerikai adódollárok feltételezett macedóniai felhasználásával kapcsolatban indítottak vizsgálatot. A gyanú szerint 9,5 millió dollár került az Amerikai Fejlesztési Hivataltól (USAID) Soros Nyílt Társadalom Alapítványán (OSF) keresztül a balkáni országba, az illegális tranzakcióról pedig egy 40 oldalas aktát állítottak össze macedón szervezetek segítségével. Tevékenységével Soros visszavetette az ország gazdasági fejlődését az egykori macedón miniszterelnök, Nikola Gruevski szerint.
A Soros politikai szerepvállalásával kapcsolatos nemzetközi elégedetlenség másik példájaként a cikk a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor nemrégiben elhangzott felszólalását idézi a „Soros-birodalom” befolyásgyakorlása ellen, miszerint a milliárdos „rengeteg pénzt és nemzetközi nehéztüzérséget mozgósít céljai érdekében”, hogy „határokon átívelő birodalmat” hozzon létre. A magyar kormányzat reakciója egy általánosabb tendencia része: a felerősödő kritikákban a konzervatív jobboldal fokozódó ellenállása tükröződik a spekuláns európai tevékenységével szemben, írja a hírportál.
Az OSF, a milliárdos egyik legnagyobb szervezete azzal vágott vissza, hogy Orbán más fontos dolgokról próbálta elterelni a figyelmet. „Az OSF több mint 30 éve támogat olyan civil szerveződéseket Magyarországon, amelyek mélyreható problémákkal foglalkoztak az oktatás, az egészségügy, a sajtószabadság és a korrupció terén”, közölte az AP hírügynökséggel Laura Silber, a szervezet kommunikációs vezetője. „Bárminemű támadás, ami ezen csoportok és munkájuk ellen irányul, pusztán arra szolgál, hogy elterelje a figyelmet a kormány alkalmatlanságáról, hogy az említett problémákat kezelje.”
Bár a csoport által megfogalmazott cél, hogy „vibráló és toleráns demokráciákat építsenek, amelyek kormányai elszámoltathatók polgáraik felé”, árnyalja a képet, hogy a kritikusok állítása szerint ez Soros szélsőséges baloldali politikai manőverezésének szolgál álcául, olvasható az amerikai híroldalon.
Míg a magyarországi civil szervezetek – amelyek közül többen egyértelműen politikai tevékenységet is végeznek – jogsértésnek értelmezik a nagyobbik kormánypárt előterjesztését, amely szerint bizonyos összeg felett a politikai aktivistacsoportoknak nyilatkozniuk kell majd a külföldről érkező támogatások céljáról, összegéről, Dömötör Csaba államtitkárt idézve itt arról van szó, hogy átláthatóbbá tegyék a külföldről pénzelt politikai aktivisták tevékenységét.
Érdemes felidézni, hogy hasonló gyakorlatot követnek az Egyesült Államokban, ahol már 1938 óta hatályban van az úgynevezett FARA törvény, amely előírja a külföldi aktivistáknak, hogy regisztráljanak az Igazságügyi Minisztériumnál és félévi beszámolót tartsanak munkájukról.