„Máig nem tudom eldönteni, hogy megbízást teljesítő fedett ügynök vagy kalandor volt, de jól kibabrált velem” – vallotta Welsz Tamásról a 120 millió forint értékben elkövetett költségvetési csalással vádolt Simon Gábor.
Az MSZP volt elnökhelyettesét hamis közokirat felhasználásával is vádolják, miután a fotójával ellátott, Gabriel Derdak névre kiállított bissau-guineai útlevél került elő a néhai Welsz lefoglalt iratai közül.

A vállalkozó egy rendőrautóban lett öngyilkos 2014. március 20-án
Az útlevéllel egy magyar bankban számlát nyitottak 70 millió forinttal, hogy ki, azt nem lehet tudni. Simon tagadja, hogy lett volna ilyen útlevele. Állítja: 2014-ben Welsz kereste meg őt és ráijesztett, hogy be fogják zárni, ezért ijedtségében megbízást adott neki és átadta az ügyével kapcsolatos iratokat.
Aztán – állítása szerint – Welsz arra akarta rávenni, hogy legalizálják az amúgy legális jövedelmeit, ekkor visszavonta a megbízást, ám az iratait nem kapta vissza. Welsz a 2014-es rendőrségi vallomásában azt mondta, hogy neki valódi bissau-guineai útlevele van, de hallott arról, hogy Simonnak is van egy hamis afrikai útiokmánya. Azt állította, hogy régóta ismeri Simont, aki maga kérte, hogy segítsen a pénze legalizálásában.
Az, hogy Welsz Tamás ügynök volt-e, vagy beszervezte egy titkosszolgálat, mint ahogy azt az élettársa, Horthy Andrea írta a Welsz-rejtély című online-könyvében, nem tudható. Tény, kiváló kapcsolatai voltak, amit kamatoztatott is. 2006-ban a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) „feldolgozta” őt, mivel nagy lábon élt, és túlságosan jóban volt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) egyik akkori magas beosztású munkatársával, írta meg korábban a Népszabadság. A vizsgálat szerint Welsz és az APEH-munkatárs adóelkerülésekhez és vagyonosodási vizsgálatok sikeres átvészeléséhez nyújtott segítséget, hogy kiknek, azt ma sem tudni.
Ám Welsz ellen csak 2008-ban indult vagyonosodási vizsgálat, a Külügyminisztérium „feljelentette”, hogy bissau-guineai diplomatának kiadva magát 30-50 ezer euróért afrikai útleveleket és állampolgárságot árult. Az APEH több mint kétmilliárd forintnyi illegális jövedelmet tárt fel, ami a Népszabadság forrásai szerint akár 14-16 milliárdos illegális jövedelemre is utalhatott. A bírság kétmilliárd forint volt, ám egy volt titkosszolgálati vezető valakinek odaszólt az APEH-nél, ahol „rájöttek, hogy adminisztrációs hibát követtek el”, és egymilliárd forinttal csökkentették a bírságot.
Az élettárs, Horthy Andrea időközben lekerült az Interpol körözési listájáról, őt Panama csalás miatt kerestette Welsszel együtt; úgy tudjuk, a férfi halála után okafogyottá vált az ügy. Az asszony egyébként azt ígérte, több részes lesz az internetes könyve, a második részben Simon Gábor ügyéről akarta megírni a „valóságot”, ám nem született meg a folytatás, sőt, az első rész is eltűnt a világhálóról.