A tájékoztatás szerint a felfedező kutatások, a célzott fejlesztések és az innovatív vállalkozások kfi-tevékenységének ösztönzése, valamint a rendelkezésre álló források célszerű és hatékony felhasználása érdekében a hivatal kidolgozott egy versenypályázati portfóliót. Az ebben szereplő egyes felhívások a vállalati kutatás-fejlesztést, a vállalati és egyetemi együttműködést, a terület infrastruktúrájának fejlesztését és a nemzetközi együttműködések erősítését egyaránt ösztönzik.
Hangsúlyozták: kiemelt cél, hogy a pályázati feltételrendszer kialakítása a felsőoktatási intézmények, a kutatóintézetek és az ipari szereplők együttműködését ösztönözze. Ezenkívül elindultak a kiemelkedő gazdasági-társadalmi problémák megoldására indított nemzeti kutatási programok, így többek között a Nemzeti agykutatási program. Utóbbi esetében az agyi rendellenességekhez kapcsolódó új kezelések – gyógyszerek, beavatkozások – kutatására és megelőzési eljárások fejlesztésére a kormány négy évre (2013–2017) összesen 12 milliárd forint forrást biztosít a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.
Az NKFI Hivatal emlékeztetett: a hazai költségvetési forráson túl jelentős uniós forrás is érkezik kfi-célokra, így a 2014–2020-as uniós ciklusban minden eddiginél nagyobb összeg, csaknem 800 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből tavaly és az év eddigi részében 260 milliárd forint keretösszeggel nyíltak meg kfi-célú felhívások a hazai innovatív vállalkozások, felsőoktatási intézmények és kutatóhelyek számára.
A kelet-közép-európai régióból évek óta Magyarország az egyik legsikeresebb szereplő az Európai Kutatási Tanács (ERC) kiemelkedő kutatásokat támogató pályázatain. Az ERC-vel 2007 óta harminckét ország több mint 600 befogadó intézményében ötezer tudós folytat kutatásokat. A tanács számos európai országot inspirált arra, hogy saját nemzeti kutatási tanácsokat hozzon létre vagy új kutatásfinanszírozási rendszert vezessen be.