A Miniszterelnökséget vezető miniszter emlékeztetett: körülbelül ezer védőnő fordult levélben a kormányhoz a bérrendezésük érdekében, hangsúlyozva, hogy a védőnői szolgálat az ország egyik legfontosabb alapellátása. – A magyar gyermekvédelem és gyermekgondozás egyik alapvető intézménye a védőnői hálózatunk, Európában szinte unikális – emelte ki a miniszter is, hozzátéve: a védőnők tevékenysége az egészségmegőrzésben, az egészséges életmódra való nevelésben is nélkülözhetetlen.
A kabinet mostani döntése értelmében a pótlék 2018-ban is jár majd, ezzel párhuzamosan pedig megkezdik a nemzeti védőnői szolgálat előkészítését, hogy a hálózat egységes feltételek alapján működjön az országban. Lapunk kérdésére Lázár János kitért arra is: a kormány meggyőződése, hogy a védőnői hálózat helye az állami egészségügyi rendszerben lenne, szorosabb együttműködésben a háziorvosokkal. Döntés azonban még nem született, ehhez egyeztetni kell az önkormányzatokkal.
Mint ismert, a védőnők szervezetei régóta kérik, hogy rájuk is terjesszék ki a szakdolgozói bértáblát. Ennek hiánya már most súlyos problémák forrása, például azért, mert a garantált bérminimum megemelése miatt egy kezdő védőnő fizetése megegyezik a több évtizede a pályán lévő kollégájáéval. Ráadásul a védőnők a bértábla hiányában nem fizetésemelést, hanem bérkiegészítést kaptak csak eddig, már ha a munkáltatójuk egyáltalán adott ilyen juttatást, mert ez sem történt meg mindenütt.
Lázár János megerősítette, hogy a mentőszolgálat dolgozóinak bére 2018-tól az új életpályamodell keretében 10 százalékkal emelkedik. Jövőre mintegy 39,7 milliárd forintot fordít a kormány a szervezetre.