Négy hónapja kezdte meg munkáját az Országos Bírói Tanács (OBT), ez idő alatt a 27 választott tagból 17 lemondott: ez önmagában is beszédes – fogalmazott Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke szerdán a Magyar Idők kérdésére, hozzátéve, hogy az OBT tagjai között olyan személyek is vannak, akik egyéni érdekeik vagy sérelmeik által vezetve nyilvánítottak véleményt, veszélyeztetve ezzel a bírósági szervezet működését és az eddig elért eredményeket.
Ismert, miután a tanács több tagja lemondott, a csonka szervezet többször bírálta Handó Tündét, akit előbb elmarasztaltak kinevezési gyakorlata miatt, majd belengették azt is, hogy kezdeményezni fogják az elmozdítását.
– Sajnálatos, hogy az OBH-nak nincs kezdeményezési jogköre, hogy az Alkotmánybíróság ezzel a vitával foglalkozzon. Ezt a „cicaharcot” máskülönben csak jogszabály-módosítással lehetne orvosolni – vélte az elnök.
– Négy OBT-s személy ellen egyébként fegyelmi kezdeményezés van, de mivel mentelmi jogot élveznek, bármit megtehetnek, mert jogon felül állnak – magyarázta. – Ahogyan megtehetik azt is, hogy testületi felhatalmazás nélkül kirohannak egy európai uniós szervezethez és beavatkozást kérnek, mi pedig csak a sajtóból értesülünk erről – mondta Handó. – Tavaly a 274 bírói pályázatból 15 volt eredménytelen.
Hét olyan pályázat van, amin lehet vitatkozni, hogy jó volt-e a döntésem, de akkor sem lehet szalagcímen megjelentetni, hogy törvénytelen. Enyhe túlzásnak tartom – hangsúlyozta. – A legfontosabb változás az életünkben, hogy létrejön a Közigazgatási Felsőbb Bíróság: újra kell gondolni, hogy milyen ügyek hova tartoznak majd, de ki kell alakítani a közigazgatási bíráskodás koncepcióját is – sorolta az OBH vezetője.
Mint mondta, az elmúlt hat évben is óriási változáson ment át ez a terület, a közigazgatási ügyeket Európában nálunk bírálják el a leggyorsabban.