Mozgalmas hónapjai vannak Kovács Bélának, a Jobbik volt politikusának, európai parlamenti képviselőnek, amióta tavaly december 6-án a Központi Nyomozó Főügyészség vádat emelt ellene az unió intézményei elleni kémkedésért, valamint az EU kárára elkövetett költségvetési csalásért.
A vád hírére Kovács bejelentette, kilép a Jobbikból, azonban az Európai Parlament (EP) honlapja szerint a kilépés csak idén március 26. óta szerepel a parlament hivatalos iratai között, s ekkortól független képviselő Kovács.
A kilépés után a volt jobbikos meghívást kapott az amerikai kormánynak, illetve a szenátusnak is dolgozó Atlantic Consultingtól Washingtonba, egy háromnapos üzleti konferenciára – tudta meg a Magyar Idők. Kovács Béla lapunk kérdésére azzal ismerte el az április végi utazást, hogy „nem volt egyszerű” a belépéshez szükséges amerikai engedélyek beszerzése.
Ugyancsak tőle tudjuk, hogy a konferencia egyik napján huszonhét, az USA-ba delegált nagykövet és szépszámú más érdeklődő előtt tartott előadást Oroszország jövőjéről, valamint Vlagyimir Putyin elnökről. Kovács azt állította: beszédében keményen bírálta Putyint, és kritikát fogalmazott meg Oroszország jövőjével kapcsolatban.
Washingtonból Magyarországra vezetett az útja, majd néhány nap után továbbindult Kazahsztánba, onnan pedig Japánba repült. Kovács az EP Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottságának, valamint a Japánnal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttségének tagja, korábban pedig az EU és Kazahsztán közötti kapcsolatokért felelős küldöttség delegáltja volt. A képviselői munkáját azonban keddre fel kellett függesztenie, hiszen ma a büntetőperében előkészítő ülésen kell részt vennie a Budapest Környéki Törvényszéken.
A bíróság az ülés keretében a tárgyalás menetét egyezteti, mivel várhatóan lesznek olyan tárgyalási napok, amelyeken minősített – külföldi titkosszolgálatoktól kapott – adatokat is ismertetnek, és ezért zárt ülést kell majd elrendelni.
A törvényszék dönthet Kovács Béla és védője, Szikinger István azon indítványáról is, hogy az ügy minősített bizonyítékait tegyék nyilvánossá.
Ismert, a vádirat szerint Kovács Béla 2010-től a Jobbik EP-képviselőjeként rendszeresen találkozott az orosz katonai hírszerzés, a GRU Magyarországon szolgáló tisztjével, akinek 2012 októbere és 2014 februárja között az Oroszországot érintő, az Európai Közösségekre kihatással lévő energetikai tárgyalások részleteiről, ártárgyalási stratégiákról, a világ legnagyobb földgázkitermelő cégével kapcsolatos uniós vizsgálatok hátteréről, Moldávia uniós csatlakozásának folyamatáról adott át információkat.
A találkozókon Kovács az unió Ukrajnával és Belorussziával fenntartott kapcsolatáról, valamint a Déli Áramlattal összefüggő uniós álláspontról, az európai bankrendszer jövőjéről, valamint az Oroszországi Föderációval kapcsolatban felmerült vízummentességi kérdésekről is informálta beszélgetőpartnerét.
A politikus a tiszt utódját 2014 februárjában a moszkvai útjáról, az EU aktualitásairól, a magyarországi belpolitikai helyzetről, a választásokról és a paksi atomerőmű bővítéséről tájékoztatta.
Kovácsot a kémkedésen túl mintegy hatmillió forintnyi kárt okozó költségvetési csalással is vádolják, ugyanis úgy alkalmazott három gyakornokot az EP költségére, hogy azok meg sem fordultak Brüsszelben. Ők hárman is az ügy vádlottjai.