A 2015-ös év hozta eddig a legtöbb trafikrablást. Míg 2014-ben 14, addig 2015-ben 39 trafik elleni támadás történt. A múlt évtől viszont már megfigyelhető a csökkenő tendencia – közölte lapunk megkeresésére az ORFK sajtóosztálya. 2016-ban már csak 30 rablás szerepelt a hírekben, idén pedig az első negyedévben mindössze 5. Ha a támadások során okozott kár nagyságát nézzük, akkor 2014-ben csaknem 880 ezer forint, 2015-ben 3,7 millió, míg 2016-ban már csak 2,6 millió, az idei első negyedévben pedig mindössze 290 ezer forint volt. A legtöbb ilyen jellegű bűncselekményről Budapesten és Csongrád megyében számoltak be, de például Bács-Kiskun és Veszprém megyében nem volt egyetlen eset sem.
Szakértők szerint a trafikrablások csökkenő tendenciája egyértelműen összefügg a boltok bekamerázásával, valamint azzal, hogy nem tartanak nagyobb összegeket az üzlethelyiségekben. Ez utóbbi tényre világít rá az a budapesti adat, amely szerint 2015-ben hat rablás során összesen 1,4 millió forint kárt okoztak, 2016-ban ugyanekkora összegű kár már 14, vagyis több mint kétszer annyi rablásból származott a fővárosban.
Visszatartó erővel bírnak a szigorú büntetések is. Két héttel ezelőtt ítélt jogerősen a Debreceni Törvényszék öt év fegyházbüntetésre egy férfit, aki tavaly májusban késsel fenyegetőzve kirabolt egy debreceni trafikot. A törvényszék annyiban változtatta meg az első fokon eljáró Debreceni Járásbíróság ugyancsak öt év fegyházbüntetést kiszabó ítéletét, hogy egy másik büntetőügyben kiszabott felfüggesztett szabadságvesztésnél a felfüggesztés időtartamát a mostani jogerős fegyházbüntetés időtartamával meghosszabbította, így a próbaidő egy évről hat évre növekedett. A vádlottat felfegyverkezve elkövetett rablás bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság.