Információink szerint közel 200 millió forint értékben kapott megbízásokat a Expanzió Humán Tanácsadó Kft. az Oktatási Hivataltól és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettől 2011 óta, amelyek főként kutatás-fejlesztési, innovációs tevékenységeket, összegző elemzéseket, képzések kidolgozását takarják. Az ügy érdekessége, hogy a cég vezető elemzője az a Radó Péter, aki a tiltakozók által szervezett Civil közoktatási platform egyik emblematikus alakja, és több cikkében támadta a jelenlegi oktatáspolitikát.
Setényi Jánossal, a cég ügyvezető igazgatójával közösen vezetett blogjukon több kritikus cikkben fogalmazta meg a problémákat többek között a diákok PISA-méréseken mutatott teljesítményével, az állami intézményfenntartással és központosítással, valamint az általuk totális letámadásnak tekintett jogszabályi változásokkal kapcsolatban.
Radó Péter szerint például a PISA-mérés gyenge 2012-es eredménye egyértelműen a 2008-as gazdasági válsággal induló, majd 2010 után tovább növekvő elszegényedést tükrözi, mivel Magyarországon gyenge az oktatás hátránykompenzációs képessége, ezért a hátrányos helyzetű diákok számának növekedése maga után vonja a gyengébb teljesítményt is.
A hazai szociális helyzet és a tanulói teljesítmény összefüggését nem is lehet vitatni, ahogy azt sem, hogy a magyarországi közoktatási-köznevelési rendszer sokkal többet tehetne a szociokulturális hátrányok kiegyenlítéséért, mint amit az elmúlt évtizedekben tett. Az azonban mindenképpen elgondolkodtató, hogy olyan ember kritizálja a jelenlegi rendszert, aki eközben kormányzati háttérintézményektől jelentős összegekért szakmai feladatokat kapó cégnél dolgozik, amelyen keresztül lehetősége volt szakmai véleménye megfogalmazására.
A második Orbán-kormány oktatáspolitikai kritikáját így fogalmazta meg egyik, 2013. augusztus végi írásában Radó Péter egy helyütt: „Ez úgy hangzik, mintha a kormányzatnak valóban lennének komolyan megfontolható oktatáspolitikai céljai. Ezzel szemben már tudjuk, hogy ilyesmije nincs, a rendszer-átalakításnak kizárólag politikai oka van, minden minőségről szóló okfejtés pedig csak kommunikációs háttérzaj.”
Kormánybuktatásra folynak el az oktatási pénzek?
Sose találná ki, hogy az oktatási pénzszivattyú végén kik állnak!
A szerzőnek természetesen lehet ennyire lesújtóan kritikus véleménye a jelenlegi konzervatív kormányzat oktatáspolitikájáról, csak az a kérdés, hogy amikor az Expanzió Humán Tanácsadó Kft. elfogadta a felkéréseket, majd felvette a szerénynek nem nevezhető összegeket, akkor vajon tiltakozott-e ez ellen.
A cég honlapja szerint egyébként az elmúlt években dolgoztak többek között a Magyar Nemzeti Banknak, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak és több tankerületének is, valamint részt vettek a pedagógus-életpályamodellhez kapcsolódó minősítések kialakításában is.
Megkerestük Radó Péter oktatáskutatót is az ügyben, aki közölte: nincs pontos áttekintése arról, hogy az Expanzió Humán Tanácsadó Kft. milyen megrendeléseket kapott az utóbbi években állami intézményektől. A kft. több mint húsz éve végez elemző-, kutató- és értékelőmunkát a mindenkori kormányzatnak, a megbízásokat elsősorban a társaság által végzett munka szakmai minősége magyarázza. Ő maga jó ideje kizárólag a cég nemzetközi projektjeiben vesz részt. Azt is hozzátette, hogy a kormányzat oktatáspolitikájával kapcsolatban kritikus véleményeket a munkatársak közül kizárólag ő fogalmaz meg, és ezeknek a megnyilatkozásoknak semmi köze nincs az Expanzió Kft.-ben végzett munkájához, a cég pedig soha nem közöl, illetve közölt oktatáspolitikai álláspontot.
Mint lapunk korábban megírta, Radó Péter 1998–2001 között a magyar származású spekuláns milliárdos, Soros György alapítványai közé tartozó OSI Oktatáspolitikai Intézet igazgatóhelyettese volt. A Horn-kormány alatt, 1994–1996 között a Művelődési és Közoktatási Minisztérium kisebbségi főosztályát, majd a Civil Kapcsolatok Igazgatóságát vezette. Később az Országos Közoktatási Intézetben oktatáskutatóként és az OSI–Budapest oktatási programjában dolgozott tanácsadóként.