Noha már közel öt hónap is eltelt azóta, hogy a Jobbik tisztújító kongresszusa Sneider Tamást választotta a párt elnökének, hivatalosan a mai napig Vona Gábor a szervezet bejegyzett képviselője, legalábbis a bíróság online felületén elérhető tartalom szerint.
Ismert, Vona Gábor már az április 8-i választás estéjén bejelentette, hogy lemond elnöki posztjáról, pár nappal később pedig parlamenti mandátumát is visszaadta, illetve közölte, nem veszi azt át.

A bírósági nyilvántartás szerint továbbra is Vona Gábor az első számú vezető
Fotó: Mirkó István
A Jobbik május 12-i kongresszusán Sneider Tamás szoros versenyben, 298:256 arányban győzte le Toroczkai Lászlót és lett a Jobbik elnöke. Az új pártelnök személye miatt a Jobbiknak bejelentési kötelezettsége volt a bírósághoz, hogy a személyi változásokat nyilvántartásba vegyék a párt adatlapján.
Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója lapunk kérdésére válaszolva kifejtette: a tisztújító kongresszus dokumentumait május 28-án nyújtották be a Fővárosi Törvényszéknek, amely egy hónappal később hiánypótlásra kérte fel a pártot „a nyári bírósági szünet figyelembevételével”; ezt a Jobbik még augusztusban teljesítette.
– Azóta is türelemmel várjuk, hogy feldolgozzák a beadott dokumentumokat, és a saját rendszerükben is rögzítsék, hogy a jobbikos tagság döntése alapján május 12-e óta Sneider Tamás a Jobbik elnöke – fogalmazott Szabó Gábor. Kerestük a Fővárosi Törvényszéket is, hogy megtudjuk, mi lehet az oka annak, hogy a módosítás nem történt meg, de választ lapzártánkig nem kaptunk.
Sneider Tamás a parlament plenáris ülésének vezetése miatt tegnap nem volt elérhető, a Magyar Időknek küldött üzenetben annyit közölt: nem tudja, mindez hogyan lehetséges, de ha ez így van, akkor a cégbíróság nagyon leterhelt.
Vona Gábort sajtómunkatársán keresztül kérdeztük, tud-e arról, hogy a mai napig ő a Jobbik elnöke, a volt elnök azonban nem kívánt nyilatkozni.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász lapunk megkeresésére kifejtette, hogy minden civil szervezetnek, így a pártoknak is két hónapjuk van arra, hogy bármilyen változást bejegyeztessenek.
– Az egyesületnél beálló változás bejegyzésére vonatkozó eljárást a változást követő 60 napon belül kell elindítani, azaz a Jobbik ügye esetében július 11-ig. A határidő elmulasztása esetén a törvényszék törvényességi ellenőrzést kezdeményezhet az ügyészségnél – fogalmazott a szakember, aki arra is kitért, a bíróságnak is 60 nap az ügyintézési határideje, ez a Jobbik esetében szeptember 9-ét jelentette.
– Vagy a párt, vagy a bíróság mulasztott, kivéve, ha a bíróság hiánypótlást bocsátott ki, mert az az újabb 60 napos elbírálási határidő miatt elhúzhatja az eljárást – tette hozzá ifjabb Lomnici Zoltán.