– A legbüszkébb arra vagyok, hogy húszévnyi küzdelem után sikerült elérni, hogy nagypéntek munkaszüneti nap lett – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások ügyvezető minisztere csütörtök este Budapesten, a Hold utcai református templomban.
A tárcavezető a Protestáns tavasz egyik rendezvényén beszélgetett a vallási toleranciáról Bogárdi Szabó Istvánnal, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnökével, Schanda Balázs alkotmányjogásszal és Lánczi András filozófussal. Szóba került, milyen következménye van a hatalomgyakorlásra annak, hogy Magyarországon a kultúra alapvetően keresztény alapokon nyugszik. Szabó István azt hangsúlyozta, hogy az állam és az egyház tudatos szétválasztása kizárólag keresztény hagyomány, amelyet például az iszlám nem ismer, és nem is akar megismerni.
A református püspök kitért rá: nem keresztény közegben levenni a keresztet, a vallási identitásmárkát nem a tolerancia jele, hanem kulturális megfutamodás. Schanda Balázs arról beszélt, az ökumené rossz iránya, ha félretesszük mindazt, amiben nem tudunk megegyezni. Az alkotmányjogász dicsérte Istennek az alaptörvénybe foglalását és azt, hogy az alkotmány leszögezi: a házasság egy férfi és egy nő kapcsolata.
Lánczi András arra emlékeztetett, hogy a vallási türelem megjelenésével egy időben bukkant fel az európai gondolkodásban a kételkedés, és kezdett megformálódni az észt a középpontba állító új emberkép.