Komoly átalakítást terveznek a Magyar Honvédség irányítási és vezetési rendszerében – tudta meg lapunk. Katonai forrásaink szerint januártól összevonnák az Összhaderőnemi Parancsnokságot (ÖHP) és a Honvéd Vezérkart, amely több lépcsőben Székesfehérvárra költözne, különválasztva ezt a szervezeti egységet a budapesti Honvédelmi Minisztériumtól. Az Összhaderőnemi Parancsnokságot (ÖHP) még 2007-ben, a szocialista Szekeres Imre honvédelmi minisztersége alatt hozták létre, de sokan már akkoriban sem tartották jó ötletnek.
A szervezet létrehozása ugyanis sok párhuzamosságot eredményezett a döntésekben, mert az előkészítésben az ÖHP mellett a vezérkarnak is részt kellett vennie, mielőtt a végső aláírás rákerülhetett egyes dokumentumokra a minisztériumban. A szocialista politikai vezetés célja látszólag az egyszerűsítés volt, hiszen az ÖHP a szárazföldi parancsnokság, a légierő-parancsnokság megszüntetésével, illetve összevonásával, azok jogutód szervezeteként, illetve a megszűnt összhaderőnemi logisztikai és támogató parancsnokság, a híradó- és informatikai parancsnokság, a műveletirányító központ és az egészségügyi parancsnokság egyes feladatainak átvételével jött létre.
Valójában azonban továbbra is inkább helyben kellett dönteni a különböző alakulatok feladatairól, amit sok esetben jóvá kellett hagyatni az ÖHP érintett haderőnemi főnökével, törzsfőnökével és parancsnokával, illetve a vezérkarral, mielőtt az utasítás vagy határozat a minisztériumi döntéshozók asztalára került.
A Honvéd Vezérkar és az ÖHP összevonásával Székesfehérváron létrejövő új szervezeti egység neve információink szerint a Magyar Honvédség Parancsnoksága lenne, ahol gyakorlatilag a haderő vezetése folyna, együttműködve a haderőnemek vezetőivel. A legfontosabb stratégiai döntések a Honvédelmi Minisztériumban születnek, a Magyar Honvédség pedig végrehajtó szervként funkcionál. Az átalakítások nemcsak a döntések előkészítését gyorsítanák fel, de hosszabb távon az állomány létszámának racionalizálását, az állományarányok korrekcióját is elősegíthetik, összhangban a kormány bürokráciacsökkentő programjával.
A Honvédelmi Minisztérium megkeresésünkre megerősítette, hogy valóban tervezik a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar dezintegrációját, az irányítás és vezetés rendjének átalakítását a hatékonyság és a döntés-előkészítés idejének rövidítése érdekében. A komplex, szerteágazó fejlesztés során továbbra is a katonák kerülnek előtérbe, akiknek a honvédelmi tárca az átalakítás pozitív hatásain túl a kiszámítható és tervezhető életpálya modell, valamint a kedvező juttatási és támogatási rendszer révén is kifejezi megbecsülését.
Hangsúlyozták, hogy a parancsnoki bázis nem szűnik meg Székesfehérváron, sőt a régi hagyományokra visszavezethető katonaváros szerepe a jövőben több szempontból is felértékelődik.