– Nem akarok kéthetente Pestre járkálni azért, hogy ebben így részt vegyek – üzente meg lapunknak az Országos Bírói Tanács (OBT) egyik lemondott tagja arra utalva, hogy a testület üléseinek hangulata az utóbbi időben az ellenzéki sajtó lelkes asszisztálásával erősen átpolitizálódott.
Amint arról a Magyar Idők korábban már beszámolt: személyes okokra vagy egyéb munkahelyi elfoglaltságra hivatkozva többen is kiléptek a szervezetből. Legutóbb csak tizenegyen jöttek össze a tizenötből, s a hiányzókat póttagok behívásával sem sikerült pótolni.

Hilbert Edit elnök ellen fegyelmi eljárás indulna
Fotós: Havran Zoltán
A múlt heti ülésen ezért vita alakult ki arról, hogy az OBT egyáltalán határozatképes-e. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) álláspontja szerint a vonatkozó jogszabály egyértelműen fogalmaz: a tanács törvényes működéséhez szükség van mind a tizenöt tagra és arra, hogy valamennyi bírósági szint képviseltesse magát.
Darák Péter, a Kúria elnöke azonban másként értelmezte az előírásokat, így az OBT alighanem törvényellenesen folytatta tovább a munkáját. Érdekesség, hogy Darák, valamint a Kúria egyik tanácsa a választási törvényt is sajátosan értelmezte, amikor 4300 levélszavazat érvényességéről kellett dönteni, amelyek egy további mandátumot hozhattak volna a Fidesznek.
Informátoraink szerint az OBT elnökének különös érdeke fűződik ahhoz, hogy a testület tovább működjön, a Budapest Környéki Törvényszéket vezető Hilbert Edit ellen ugyanis – ha az OBT nem biztosítana neki mentességet – fegyelmi eljárás indulna, mivel egy belső vizsgálat során kiderült, hogy másodfokú bíróként több mint egy évig hozzá sem nyúlt az aktáihoz.
Forrásaink arra is felhívták a figyelmet, hogy az egyik OBT-tagot vélhetően nem is választhatták volna be a tanácsba. Életrajza alapján Szabó Sándor szombathelyi bíróra gondolhattak, aki 1990 és 1994 között már tagja volt a szervezetnek, márpedig a jogszabály kizárja az újraválasztását, így ha a mostani tanács jogfolytonosságot mutat a rendszerváltozás után megválasztott első testülettel, akkor Szabónak nincs keresnivalója a grémiumban.
Tudomásunkra jutott továbbá, hogy a Központi Nyomozó Ügyészség nyomozást folytat ismeretlen tettes ellen a Budaházy-ügyben született ítélet miatt. Mint ismert, a 2016 augusztusában 13 év fegyházra ítélt Budaházy György és társai hónapokig nem kapták meg a leírt ítéletet.
Emiatt végül az ítéletet hirdető bírónő, Kenéz Andrea lemondott, ám a hivatalos közlés szerint utolsó munkanapján, 2017. április végén leadta az ítéletet. A gyanú szerint azonban ez nem így történt, hanem az ítéletet végül más írta meg helyette.
Az ügyben érintett lehet a törvényszék büntető kollégiumának akkori csoportvezetője, Vadász Viktor OBT-tag is.
Az OBH elnökével pereskedő Vasvári Csabáról szombati számunkban írtunk részletesen. Cikkünket később egy igazságügyi dolgozó azzal egészítette ki: Vasvári jelenleg nem a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, hanem kirendeléssel a Fővárosi Törvényszéken ítélkezik, ám eredeti szolgálati helyén névlegesen továbbra is csoportvezető, s bár feladatait ellátni nyilván nem tudja, az ezért járó pótlékot azonban felveheti.