Továbbra is a migráció ügye miatt folyik kampány Magyarország ellen – reagált Gulyás Gergely sajtótájékoztatóján az Általános Ügyek Tanácsának tegnapi brüsszeli ülésére. A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott: a kormány szerint az EU jogi szolgálatának véleményével is ellentétes, hogy a Magyarországot elmarasztaló jelentést készítő Judith Sargentini EP-képviselő – egy külön megbeszélésen – találkozott az Általános Ügyek Tanácsának tagjaival. A miniszter ezért ezt egy újabb eljárási szabálysértésnek minősítette. Arról is beszélt, hogy a jövő évi európai parlamenti (EP) választásnak lesz egy közös európai kampánytémája, ez pedig a migráció.
– Azok az erők viszont, amelyek a migráció támogatói, lehetőséget látnak arra, hogy a bevándorlás megakadályozásáért síkraszálló országok – különösen Magyarország – ellen fellépjenek – tette hozzá. Értékelése szerint a Sargentini-jelentésnek továbbra is ez az a pontja, amely indítéka a Magyarország ellen folyó kampánynak.
– Az EP-választási kampány részeként pedig minél hosszabb ideig kívánják folytatni a Magyarországgal szembeni eljárást – jegyezte meg. A Miniszterelnökség vezetője reményét fejezte ki, hogy a májusi választáson az EP jelenlegi migránsbarát többségével szemben egy migrációt elutasító többség jöhet létre.

Az EU intézményei minél hosszabb ideig folytatnák az eljárást Magyarországgal szemben Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő szerint Brüsszel bevándorláspárti politikusai folytatják a Magyarország, a magyar polgárok elleni támadást, erről szólt az Általános Ügyek Tanácsának meghallgatása is, amely újabb nyomásgyakorlás hazánkra. A politikus tegnapi sajtótájékoztatóján szintén felhívta a figyelmet arra, hogy az ülésen „faramuci módon” lehetőséget adnak az egyik legnyíltabban migránspárti képviselőnek, Judith Sargentininek, hogy elmondhassa a róla nevezett jelentésben is megfogalmazott alaptalan vádjait Magyarországról.
A jogállamiság magyarországi helyzetét bíráló Sargentini-jelentés megszavazásával lezárult az EP szerepe, a 7-es cikkely szerinti eljárást már egy másik uniós intézmény az Európai Tanács (ET) Általános Ügyek Tanácsa folytatja, melyben az EU-tagországok illetékes miniszterei, államtitkárai vesznek részt. Az Általános Ügyek Tanácsának napirendjén hétfőn számolt be az Európai Bizottság a Magyarország elleni korábbi és folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárásokról.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert pedig a tervek szerint december 11-én hallgathatja meg az Általános Ügyek Tanácsa a 7-es cikkelyes eljárás keretében.
Brüsszel a bevándorlókat pénzeli
Most már tudjuk, hogy uniós pénzből is finanszírozzák azokat a migránskártyákat, amelyekkel a bevándorlók készpénzhez juthatnak mindenfajta érdemi ellenőrzés nélkül. Az a teljesen tarthatatlan helyzet állt elő, hogy Brüsszel bemondásra több tízezer forintot ad a bevándorlóknak, miközben saját állampolgárainak sohasem ad ilyen lehetőséget – jelentette ki az Országgyűlésben Dömötör Csaba. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: „Azt is tudjuk, hogy az Európai Parlament ezen a héten is tárgyal a migránsvízumokról, amelyeket félrevezető módon humanitárius vízumnak neveznek. Azt is tudjuk, hogy a betelepítési kvóta továbbra is ott lappang a tárgyalóasztalok környékén.” Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU új hétéves költségvetési tervezete szerint kétszer annyit kellene költeni bevándorlásra, mint most. – Nem akarunk sem migránskártyákat, sem migránsvízumot, sem nyitott határokat és betelepítéseket sem. Mi nem a bevándorlásra akarunk pénzt költeni, hanem a gyermeket nevelő családokra – jelentette ki az államtitkár. (B. Á.)