Az Európai Bizottság elnöke a Die Weltnek adott interjút, melyben előbb arról beszélt, hogy a hagyományos értékeket képviselő pártok mennyire rosszul járnak a populisták „majmolásával”, majd a Fidesz Európai néppárti (EPP) tagságával kapcsolatban kifejtette: ő maga már kezdeményezte a magyar párt kizárását az EPP-ből, ám a javaslatát elutasították.
– Azt gondolom, hogy azok a kereszténydemokrata értékek, amelyeken a néppárt alapul, már rég nem összeegyeztethetők a Fidesz politikájával – fejtette ki a luxemburgi exminiszterelnök, azt hangoztatva: gyakorlatilag állandó vitában áll Orbán Viktorral.
Az átfogó interjúban a magyar kormánypártok és az Európai Bizottság migrációs nézetkülönbségei is nyilvánvalóvá váltak, miután Juncker kijelentette: a menekültek befogadása nem egy leküzdhetetlen ügy. Mint fogalmazott, a migráció valóban jelentős kérdés, de sajnálná, ha az európai parlamenti választásokat felvezető kampányt teljesen meghatározná: „Nyilvánvalóan nem a legnagyobb problémánkról van szó.” Szerint egyszerűen túloznak azok, akik Európa lejtmenetét a menedékkérők érkezésére fogják.
A bizottság elnöke egyúttal azokat is kritikával illette, akik a nemzeti szuverenitásukkal érvelnek az uniós határ- és partvédelmi ügynökség megerősítésével szemben. – Égbekiáltó képmutatás! Először azt kérik a bizottságtól, hogy tegyünk valamit, majd épp az alulfejlett határvédelem leghangosabb bírálói azok, akik nem segítenek – húzta alá.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy reagált a politikus szavaira: még szilveszteri tréfának is rossz, hogy az Európai Bizottság elnöke akarja megmondani, mi a kereszténydemokrácia.
– Juncker már régen nem kereszténydemokrata, hanem bevándorláspárti liberális politikus, aki megkoszorúzta Marx szobrát, megemlékezett Fidel Castróról, és akinek az elnöksége alatt a bevándorlók elözönlötték Európát, az angolok pedig elhagyták az uniót – fogalmazott a tárcavezető, aki szerint a „bevándorláspárti brüsszeli főnök” Európa gyengítésének nagy mestere, a bevándorlókat behozza Európába, aki ezt nem akarja, azt meg legszívesebben kizárná egész Európából.
Az interjúban Juncker egyébként nemcsak hazánknak, hanem az unió tanácsának soros elnökségét átvevő Romániának is odaszólt. Szerinte Bukarest csak technikailag kész a féléves munkára, és nem tudják, jelent a tagállamok felügyelete.