– A 2019-es költségvetés alapján tovább erősödik a szociális biztonság Magyarországon, tovább emelkedik a családok, a megváltozott munkaképességűek, a nevelőszülők és a felzárkózást segítő intézmények támogatása – jelentette ki Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára hétfőn Budapesten.
Szavai szerint az elmúlt két kormányzati ciklus intézkedései nyomán egyre kevesebben szorulnak rá az állam támogatására; a korábbi félmillióról mára 386 ezerre csökkent a mélyszegénységben élő emberek száma Magyarországon. A Budapesti Református Cigány Szakkollégiumban tartott sajtótájékoztatón az intézkedéseket sorolva a politikus elmondta: 2019-ben a jelenlegi 17 500 forintról gyermekenként 20 ezer forintra nő a kétgyermekes családok által igénybe vehető adókedvezmény összege, ami így maximum 40 ezer forintot jelent.
További segítség a családoknak, hogy 5 százalékra csökken a tartós és féltartós tej áfája, ami évente 20 milliárd forinttal terheli a költségvetést. Közölte azt is: a családi otthonteremtési kedvezményre (csok) 242 milliárd forint használható fel 2019-ben, valamint a tervezett inflációval megegyező mértékű, 2,7 százalékos nyugdíjemelés lesz, vagyis a nyugdíjak megőrzik a vásárlóerejüket.

Félmillióról 368 ezerre csökkent a mélyszegénységben élők száma
Fotó: Teknős Miklós
Ingyenes, illetve kedvezményes gyermekétkeztetésre 78,9 milliárd forint használható fel a jövő évben, ingyenes és kedvezményes tankönyvre pedig 11 milliárd forint jut. Ezzel kapcsolatban az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években háromszorosára nőtt azoknak a gyerekeknek a száma, akik ingyen kapnak meleg ételt.
Közlése szerint 2,7 milliárd forinttal, 45 milliárd forintra nő a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatása, s ugyancsak bővülnek – mintegy 850 millió forinttal – a nevelőszülők által igénybe vehető juttatások. Fülöp Attila arra is kitért, hogy a kormány elkötelezett a felzárkóztatást végző intézmények, a Biztos Kezdet Gyerekházak, a tanodák és a szakkollégiumok támogatása iránt, továbbá fennmarad az Erzsébet-táborok támogatása is.
– Ezekben a táborokban az elmúlt években mintegy százezer gyerek szerezhetett élményeket – emlékeztetett az államtitkár, aki méltatta a szakkollégiumi rendszert is. Mint arról korábban beszámoltunk, a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat 2011-es indulása óta már százhatvan fiatal szerzett diplomát, kilencven százalékuk dolgozik, többségük a választott szakmájában tudott elhelyezkedni.