Az ország egyik legnagyobb hajléktalan-közfoglalkoztatója a ferencvárosi önkormányzat tulajdonában álló FESZOFE Nonprofit Kft., ahol jelenleg 150, éves szinten pedig 5-600, fedél nélküli ember dolgozik. Mindez nem véletlen, mert a kerületben összesen öt hajléktalanszálló működik. A társaság 2011 óta foglalkoztat nagy létszámban fedél nélkül élőket: 2011-ben 250 főt, 2012-ben 310-et, 2014-ben 548-at. Egy részük utcákat és parkokat takarít, míg többtucatnyian a 2014 tavaszán átadott brikettálóüzemben és a dísznövényházban dolgoznak. A kerületi zöldterület gondozásából származó fásszárúakat aprítékolják, majd brikettálják, amelyet a saját épületeik fűtésére és a kerületben élő, szociálisan rászoruló családok támogatására használnak fel. Ebben a programban húsz hajléktalan közfoglalkoztatott vesz részt. A dísznövényházban tíz, fedél nélküli közreműködésével évente 40 ezer tő egynyári virágot nevelnek, amelyeket a közparkokban ültetnek el. Amikor pedig nem dísznövényekkel foglalkoznak, akkor paradicsomot és paprikát gondoznak, a termést a közfoglalkoztatottak között osztják szét.
A FESZOFE az elmúlt években „Az utcáról a munka világába” című, hajléktalanok foglalkoztatására irányuló mintaprogram két ütemében adott munkát fedél nélkül élőknek. A mintaprogramot csaknem 400 millió forinttal támogatta a Belügyminisztérium, az első ütembe 100, míg a második ütembe 200 hajléktalant vontak be. A Belügyminisztérium a ferencvárosi tapasztalatok alapján idén országos hajléktalan-közfoglalkoztatási programot indított, amely 2016. február 29-ig tart. A kezdeményezés a fővárost és 13 megyét érinti, 23 közfoglalkoztató 606, fedél nélkül élőnek ad munkát, ehhez csaknem 1,1 milliárd forint támogatást biztosít az állam.
Az országos mintaprogramban a közfoglalkoztatók olyan értékteremtő tevékenységet végeztetnek a hajléktalanokkal, mint például a palántanevelés, dísznövények és konyhakerti növények termesztése, brikettálás, komposztálás, elhanyagolt temetők karbantartása, kerámia és rongyszőnyeg készítése vagy éppen szappangyártás. Emellett a Baptista Szeretetszolgálat is indított országos közfoglalkoztatási programot, hajléktalanokat bevonva, ezt a BM több mint 190 millió forinttal támogatja. Ez a kezdeményezés 10 megye 26 települését érinti. A fő tevékenységek között szerepel a Baptista Szeretetszolgálat fenntartásában álló intézmények tisztán tartása, karbantartási feladatainak elvégzése és az intézményekhez tartozó zöldterületek gondozása.
A Belügyminisztérium jövőre is tervezi az országos hajléktalan-mintaprogramok folytatását, valamint a hajléktalan emberek közfoglalkoztatását – közölte lapunkkal a tárca. A vidéki nagyvárosok közül Pécs rendelkezik az egyik legnagyobb közfoglalkoztatotti létszámmal. A baranyai megyeszékhelyen a kezdetektől fogva igyekeztek mintaprogramokkal bevonni a közfoglalkoztatottakat az értékteremtő munkákba. – Emellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy a hajléktalanok miként tudnak részt venni a programban. Az idő bebizonyította, hogy a fedél nélkül élők is képesek értéket teremteni, olyan munkákat végezni, amelyek segíthetnek felzárkóztatásukban, életük jobbra fordításában – mutatott rá Őri László, Pécs alpolgármestere. A politikus elmondta, hogy márciustól folyamatosan növelni tudták a hajléktalanok létszámát a programban. – Jelenleg 58 fedél nélküli dolgozik a helyi közfoglalkoztatásban. Jól mutatja az érdeklődést, hogy eddig összesen 88 fő fordult meg a programban, de 18-an a kezdetektől fogva ragaszkodnak a munkájukhoz. A többség gyorsan alkalmazkodott a munkarendhez, és igyekszik képezni is magát – tette hozzá Őri László. Két csoport dolgozik, az egyik megújuló energiát állít elő, a pécsi erdőkben gyűjti a faanyagot és egy mulcsozógép segítségével készít belőle értékesíthető faaprítékot. A másik csoport a varrodában igyekszik elsajátítani a kézi és gépi varrás gyakorlati fogásait. – A hajléktalanból lett dolgozók egy hónapon belül elkészítik a saját munkaruha-kollekciójuk mintapéldányait, amelyet a sajtón keresztül a nyilvánosságnak is bemutatnak majd – jegyezte meg Pécs alpolgármestere.
Az Országos Közfoglalkoztatási Kiállításon is bemutatták azt a szentesi programot, amelyet a Szentesi Hajléktalansegítő Központban valósítanak meg. Az, hogy az önkormányzat által fenntartott ellátóintézményben közfoglalkoztatáson belül lássanak el hajléktalanokat munkával, országosan is ritkaságnak számít. Szentesen, a Rákóczi Ferenc utcai intézmény lakóiból 12 főt vontak be a 18 millió forintos támogatással megvalósuló programba, amely kétféle foglalkoztatást jelent az ellátottak számára: egyrészt az épület környékén végzik a kertészeti, terepgondozási feladatokat, emellett a telephely területén található faházakban kézműves termékeket állítanak elő. Szőnyegszövéssel és kerámiatárgyak formázásával foglalkoznak, például házszámokat készítenek.
Emlékezetes, korábban riportot írtunk arról, hogy három év alatt hajléktalanok közreműködésével újjávarázsoltak egy romos tanyát Baján. A birtokon, ahol korábban a gaz volt az úr, ma már hatvan mangalicát, több mint húsz kecskét és körülbelül száz baromfit tartanak, emellett zöldséget és gyümölcsöt is termesztenek. A közfoglalkoztatással kombinált programban eddig több mint egy tucat, fedél nélküli nehéz sorsú ember vett részt.