– Az egészségügyi tárca újra tárgyalni fog a Magyar Orvosi Kamarával, hogy egyeztessenek arról, mennyi pénzre lenne szüksége az ágazatnak – fogalmazott az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára tegnap az InfoRádió műsorában. Horváth Ildikó kiemelte, a köztestületet fontos partnernek tekintik, hiszen kötelező a kamarai tagság, tehát a szervezet az egész magyar orvostársadalmat képviseli.
Mint arról lapunk is beszámolt, az Állami Számvevőszék múlt hét csütörtöki konferenciáján az egészségügyi államtitkár bejelentette: a kormány 37 milliárd forinttal emeli az Egészségbiztosítási Alap kasszáját. Horváth Ildikó arról tájékoztatott: Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere döntése alapján, előre megtervezett ütemterv szerint végzik az egészségügyi intézmények ellenőrzését, a szabályszerű és hatékony gazdálkodás követelményei szerint.
– Nem megengedhető ugyanis, hogy egészségügyi intézmények vezetői ne tartsák be a gazdálkodásukra vonatkozó törvényi előírásokat – fűzte hozzá az államtitkár. Mint mondta, tapasztalataik szerint az általános hiba a kórházon belüli információáramlás, illetve a kórházon kívüli kapcsolattartás szabályozott rendszerének hiánya.
Horváth Ildikó azt szorgalmazza, hogy a jövőben gyakrabban ellenőrizzék az intézmények gazdálkodását, és ezek alapján – a rendszerszintű beavatkozás mellett – lokálisan is kezeljék a problémákat. Az államtitkár szerint fontos, hogy a bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések eredményeit rendszeresen értékeljék, hogy javuljon a kórházak pénzügyi helyzete.

A gyógyszerkasszát 23,5 milliárd forinttal növelik
Fotó: Havran Zoltán
Ismeretes, az Emmi a 37 milliárd forintos támogatásból 23,5 milliárd forintos pluszforrást szán a gyógyszertámogatásra, 6,5 milliárdot az összevont szakellátásra, hatmilliárd forintot gyógyászati segédeszközökre, 900 millió forintot pedig kötszertámogatásra. Az államtitkár az InfoRádiónak elmondta, az összeget a lakosság igényeihez mérten határozták meg. – Ezek olyan emelések, amelyeket minden évben biztosít a törvény – hangsúlyozta Horváth Ildikó.
Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke a konferencián felidézte, a számvevőszék 2016 és 2018 között összesen 31 járóbeteg-szakellátást is végző egészségügyi szolgáltatót ellenőrzött, és megállapította: a társaságok többségénél nem érvényesült az átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználás, valamint a vagyonnal való felelős gazdálkodás.
Éger István, az orvosi kamara elnöke a napokban arról beszélt, az egészségügy helyzete ezermilliárd forintból orvosolható lenne. Álláspontja szerint ezért a 37 milliárdos plusztámogatás csupán apró korrekció, amelynek nincs közvetlen hatása a gyógyításra. – Ez egy pici csepp a tengerben, amivel korrigálnak szükség szerint egyes sorokat a költségvetésben, de a részleteket nem ismerjük – fogalmazott Éger István.
A kamara felvetésére Horváth Ildikó úgy reagált, ezermilliárd forintnál jóval több kerül az egészségügybe évről évre. – Arról, hogy ezt az összeget a kamara pontosan milyen területekre szánja, beszélgetni kell, ahogyan arról is, melyek azok a szervezeti változások, amelyek garantálják, hogy ha még több pénzt fektet be a kormány, akkor attól valóban hatékonyabb, jobb lesz a betegek ellátása – jelentette ki az államtitkár. Az Emmi közleménye szerint a pluszforrással együtt évente mintegy ötmilliárd forinttal csökkentenék az Egészségbiztosítási Alap kiadásait.