A következő tanévtől a legújabb, kilenckomponensű HPV- (humán papillomavírus) vakcina lesz ingyenesen és önkéntesen elérhető a hetedik osztályos lányok számára, ami a méhnyakrákkal szemben az egyik leghatékonyabb megelőzési eszköz. A méhnyakrák a leggyakoribb rosszindulatú daganatok közé tartozik a nők körében Magyarországon: évente majdnem ezer nőnél diagnosztizálják, és az érintettek csaknem fele életét veszti a megbetegedés miatt.
Dr. Szőnyi György szülész-nőgyógyász szakorvos elmondta: ugyan a HPV több mint száz altípusa közül számos törzs alacsony rákkeltő hatással bír, a 15-25 éves korosztályban diagnosztizált fertőzések 70 százalékát magas kockázatú kategóriába tartozó HPV-típusok okozzák. – Ezek a vírustörzsek nemcsak a méhnyakrák, de a szeméremtesti és a hüvelyrák kialakulásában is szerepet játszanak – fejtette ki a szakember.
Ezért is tette térítésmentesen elérhetővé a kormány 2014-től kezdve a HPV elleni oltást, amelyet eddig több mint százezer kamaszlány kapott meg az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint. A most véget ért tanévben azonban tízezer szülő nyilatkozott úgy, hogy nem kéri lányának a HPV elleni védőoltást – írta meg a Világgazdaság az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) adataira hivatkozva.

Ingyenesen elérhető a hetedikes lányok számára
Fotó: MTI/Marjai János
Ez azt jelenti, hogy a jogosultak 74,5 százaléka igényelte az oltást, ami csökkenés a korábbi évekhez képest: a 2016–17. évi kampányban az átoltottság 75,7 százalék volt, 2015–16-ban a hetedikes lányok szüleinek 74,8 százaléka kérte a HPV-oltást – ismertette az Emmi.
Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint a védőoltások kapcsán gyakran felmerül a szülőkben, hogy vajon nem okoznak-e nagyobb kárt a vakcina beadásával, mint annak elmulasztásával, ez a feltételezés azonban tévhiteken alapszik.
– Az oltások esetleges mellékhatásai messze elmaradnak egy adott vírus által okozott betegség következményeitől, a szigorú előírásoknak köszönhetően pedig az esetek túlnyomó többségében átmeneti, maguktól elmúló tünetekről beszélhetünk – tette hozzá dr. Póta György.
– A kilenckomponensű oltás széles körű, 90 százalékos védelmet biztosít a méhnyakrákkal szemben, 85 százalékos védelmet a hüvelyrákkal szemben, és 87 százalékos biztonságot nyújt a szeméremtesti rák ellen – foglalta össze dr. Szőnyi György.