– Újabb három évig több mint egymilliárd forintból finanszírozza a kormány a jelnyelvi tolmácsszolgálatok működését – jelentette be a Siketvakok Országos Egyesületének fővárosi irodájában tartott sajtótájékoztatón Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
Szavai szerint a kormány elkötelezett amellett, hogy a fogyatékos embereknek megteremtse a teljes, önálló és autonóm élet feltételeit, hogy a társadalom egyenjogú és egyenrangú tagjai lehessenek. – Ehhez a legfontosabb feltétel a kommunikáció akadálymentesítése, ezért fontos a jelnyelvi tolmácsszolgáltatás biztosítása, amelyet a kormány már több lépésben is támogatott – fogalmazott az államtitkár.
Elhangzott az is, hogy az előző hároméves finanszírozási időszak március 31-én járt le, ezért még januárban pályázatot írtak ki a következő időszakra, így idén áprilistól 2021. március 31-éig országszerte 22 szervezet biztosítja majd az érintetteknek a jelnyelvi tolmácsolási szolgáltatást, amelyre évente 420 millió forintot szán a kormány.
A támogatásból a szervezetek évente 36 ezer órában tudják ingyen biztosítani a szolgáltatást az azt igénybe vevő emberek számára.
Czibere Károly hangsúlyozta azt is, hogy 2010-ben még csak 200 millió forint állt rendelkezésre a jelnyelvi tolmácsszolgálatok támogatására, ezt az összeget sikerült azóta megduplázni.
A pályázaton évi 17 millió forintot nyert el a Siketvakok Országos Egyesülete, amelynek az elmúlt négy évben 21-ről 27 millióra nőtt az éves költségvetési támogatása – nyilatkozta Kedves Éda, a szervezet ügyvezetője.
Közölte: a 2009-es jelnyelvi törvény egyik célcsoportja a siketvak emberek, akiknek speciális kommunikációs rendszerre van szükségük. 2015-ig csak az egyesület tudta ezt országosan biztosítani.
Akkor azonban az Emmitől támogatást kaptak szakemberképzésre, és ennek eredményeképpen minden megyei tolmácsszolgálathoz kerültek olyan szakemberek, akik ismerik ezt a kommunikációs technológiát. A siketvakság egyidejűleg fennálló látás- és hallássérülés.
A kommunikáció velük csak az úgynevezett taktilis jelnyelv útján lehetséges, amikor a siketek által használt jelnyelvet tenyérbe jelelik, vagy a Braille-jeleket írják a kézbe, illetve amikor betűjelölő módszerrel érintik a tenyeret.