– Az a küzdelem, amit az elmúlt években a migráció ügyében folytattunk, az egy szuverenitásért folytatott küzdelem volt, s ragaszkodtunk ahhoz, hogy a mi jogunkat a migráció ügyében való döntéshozatal lehetőségéről és szabadságáról senki ne tehesse vitássá. Ugyanakkor mi nem akartuk azt másoknak megmondani, hogyan kell ebben a kérdésben dönteni – emelte ki Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Nemzetállam – jogállam? című tegnapi konferencián.
– Kell olyan erkölcsi alap, ami a mindennapi politika felett áll – hangsúlyozta Balog Zoltán, korábbi emberierőforrás-miniszter az előadásában. Az egykori tárcavezető kifejtette: fontos, hogy ne lehessen visszaélni az emberi jogokkal, és ne lehessen önös csoportérdekből „politikai bunkóként” használni ezeket a törvényi garanciákat, hiszen ebben az esetben a szabadsággal és renddel fordítanák szembe azt, amin a jogállam alapul.
Balog Zoltán felidézte, hogyan jött létre az összefogás a magyar közélet azon szereplői között, akik nem akarták elfogadni a magyar demokráciá-nak a 2006-os rendőrattak által fémjelzett mélypontját. Hozzátette: az elért eredmények – köztük a megváltozott szemléletű rendőrség és az áldozatok kártérítése – indokolja az együttműködés folytatását. A Polgári Magyarországért Alapítvány rendezvényén beszédet mondott Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke és Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke is.