Nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást az Orbán Viktor miniszterelnök által benyújtott hetedik alaptörvény-módosítási javaslat, amely kimondta volna, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be. A parlamenti képviselők közül 131-en szavaztak igennel a szükséges 133 helyett. A javaslatot az összes kormánypárti képviselő támogatta; az ellenzékiek közül hárman – Fodor Gábor, Kész Zoltán és Kónya Péter független képviselők – nemmel voksoltak, a többiek nem nyomtak gombot.

Jobbikos performansz az Országgyűlésben
A szavazáson a Jobbik képviselői „Az a hazaáruló, aki pénzért terroristát is beenged!” molinóval tiltakoztak, a szocialisták pedig, Rogán Antal ügyére utalva, áthúzott helikoptert ábrázoló A4-es papírlapokat mutattak fel.
Jogi lehetőségeket vizsgál a kormány
A sikertelen alaptörvény-módosítás után kialakult helyzetet a Fidesz elnökségi ülésén értékelték. Lapunk érdeklődésére Németh Szilárd, a párt alelnöke elmondta: a kötelező kvóta ellen a legmagasabb szintű jogi védelmet az alaptörvény nyújthatta volna. Ugyanakkor a testület arra kérte a kormányfőt, hogy Trócsányi László igazságügyi miniszterrel a jövő heti kormányülésre vizsgálják meg: van-e más erős jogi lehetőség arra, hogy megakadályozzák a betelepítést. Lapunk kérdésére, miszerint van-e esély arra, hogy a letelepedési kötvények kivezetése után ismét benyújtják az alaptörvény módosítását, Németh Szilárd leszögezte: ezzel a kérdéssel nem foglalkoztak, mivel a konstrukciónak „semmi köze az ország megvédéséhez”.
– A Fideszben nem kufárok ülnek – szögezte le. Annak kapcsán, hogy Vona Gábor további követelésekkel állt elő az alaptörvény módosítása kapcsán, a politikus úgy fogalmazott: a Jobbik elnöke kiírta magát a felelős politikából, és fellépett Gyurcsány Ferenc színpadára. Szijjártó Péter szerint a kötelező betelepítési kvóta elleni harc még nem ért véget, és ebben nagy segítséget jelentett volna az alaptörvény módosítása. – A szavazás ezt a fontos eszközt vette el az ország megvédéséért folytatott küzdelemből – hívta fel a figyelmet a külgazdasági és külügyminiszter.
Kósa Lajos: VÉGZETES HIBÁT KÖVETETT EL A JOBBIK
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője arra emlékeztetett: az alaptörvény négypárti egyeztetésen elfogadott szövegét – amelyben a Jobbik észrevételei is szerepelnek – a parlament 155 szavazattal támogatta (ezzel például a migrációs kérdésekre vonatkozó jogszabályi területeket sarkalatosnak minősítették – a szerk.). Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a módosítás szövegében „tartalmi egyetértés született, s ennek a jövőre vonatkozóan még lehet jelentősége”. Ugyanakkor Kósa Lajos szerint azzal, hogy a módosítást az ellenzék nem fogadta el, egyértelművé vált: a kötelező betelepítési kvóta elleni küzdelemben az ország csak a Fideszre és a KDNP-re számíthat. Szerinte bebizonyosodott, a Jobbik is és az MSZP is hazudott, és „rútul, aljasul becsapta az embereket”.
Hozzátette: ebben az ügyben az ellenzék részéről a legbecsületesebben Gyurcsány Ferencék jártak el, mert előre jelezték, hogy sem a népszavazást, sem az alaptörvény-módosítást nem támogatják. Kérdésre válaszolva jelezte: aki azt állítja, hogy terroristák jönnének a letelepedési kötvényekkel, az nem ért a politikához, vagy hazudik. Kósa Lajos hozzátette, hogy a kérvényezőket átvilágítják, ennél alaposabb átvizsgálás Magyarországon ma nincs. – Ennél sokkal veszélyesebb az utcán járni. Sőt, nagyobb veszélye van egy cápatámadásnak, mint hogy terroristák jönnek a letelepedési kötvénnyel – hangsúlyozta.
Szerinte a Jobbik olyan hibát követett el, amit soha nem fog tudni lemosni magáról, körülbelül úgy, mint Gyurcsány Ferenc és a szocialisták a 2004-es kettős állampolgárságról szóló népszavazás óta. Kósa Lajos emlékeztetett: Vona Gábor korábban azt mondta, hogy aki nem szavazza meg a módosítást, az hazaáruló. Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője úgy értékelt: a tét a maradék szuverenitás megőrzése volt, az egyértelműen bevándorláspárti baloldal magatartása érthető, ugyanakkor a Jobbik álláspontja érthetetlen. Szerinte a Jobbik cselekedete politikai öngyilkosság, hiszen a saját szavazóikkal mentek szembe. Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség szerint az ellenzék a szavazáskor elárulta a fiatalokat és jövőjüket.
Vona Gábor: a lényeg a lopás és a szajré
– Félmegoldáshoz nem asszisztál a Jobbik, Magyarország terrorveszélyét a kormány növeli a letelepedési kötvényekkel, a párt nem akar se szegény, se gazdag migránst, se szegény, se gazdag terroristát – jelentette ki a határozathozatal után Vona Gábor. A Jobbik elnöke sajtótájékoztatóján az Iránytű intézet kutatására hivatkozott, miszerint a lakosság kétharmada elutasítja a letelepedési kötvényt.

Száznyolcvan fokos fordulat. Az egykori radikális párt több ügyben homlokegyenest mást képvisel, mint korábban
Úgy fogalmazott, a kormánynak fontosabb a piszkos pénz, mint Magyarország biztonsága, „az ország megvédése csupán csak duma, lényeg a lopás és a szajré”– tette hozzá. A politikus ugyanakkor újabb feltételeket szabott ahhoz, hogy támogassák az alaptörvény módosítását: bejelentette a „három csapás terrorizmusellenes javaslatot”. Megszavaznák 24 órán belül a módosítást, ha a kormány kivezetné a letelepedési kötvényeket. De feltételül szabta a közvetítőirodák bezárását, nemzetbiztonsági és gazdasági átvizsgálását, valamint a Pharaon-ügy lezárását is. Ezekről péntek délelőttre ötpárti egyeztetést kezdeményezett az ellenzéki párt. Hozzátette: óriási nemzetbiztonsági veszély, hogy a letelepedési kötvények még mindig érvényben vannak, és azokhoz hozzá lehet jutni például Irakban. Vona szerint hazaáruló, aki pénzért terroristát telepít az országba. A politikus egyébként nemrég még azt mondta, szükség van az alaptörvény módosítására. Emellett, bár a kormányt a minap azzal is vádolta, hogy az emberek megkérdezése nélkül kötötte meg a paksi szerződést, két éve még ő maga büszkélkedett azzal: csak ők tették le a voksukat az orosz pályázat mellett.
Tóth Bertalan: A többség nemet mondott
Az MSZP szerint Orbán Viktor miniszterelnök minden idők legdrágább szavazását bukta el tegnap, amikor a parlamentben nem kapott kétharmados többséget az alaptörvény módosítása. – A másfél éves hazug és gyűlöletkeltő politika közel húszmilliárd forintba került – mondta Tóth Bertalan. Szerinte érvénytelen népszavazásból nem következhet alaptörvény-módosítás, október 2-án „az emberek többsége nemet mondott a Fidesz és a Jobbik politikájára”. Hozzátette: az MSZP végig következetesen viselkedett az ügyben. Úgy értékelt, hogy az alaptörvény módosításának nincs jelentősége a magyar emberek biztonsága szempontjából, sem egy referendum, sem egy törvénymódosítás nem tudja megoldani a menekültválságot. Hangsúlyozta, a szocialisták több javaslatot is tettek arra, hogy milyen hazai intézkedésekre és európai megoldásokra lenne szükség. Kérdésre a frakcióvezető kijelentette, hogy a felülről nyitott, automatikus elosztási kvótát az MSZP sem korábban, sem most nem támogatta, és ilyen javaslat jelenleg nincs is az EU fórumai előtt.
Kispártok: pofontól a Putyin-bérencekig
Az LMP felszólította a kormányt, hogy állítsa le a szerintük túlságosan hosszúra nyúlt népszavazási kampányt, és ne meneküljön tovább a valódi kormányzás felelőssége alól. Schmuck Erzsébet frakcióvezető kijelentette azt is: az LMP senkitől sem tűri el, hogy hazaárulónak nevezze mindazokat, „akik nem sétáltak be a Fidesz csapdájába”.
A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor egy hónap alatt két pofont is kapott, mert a kvótareferendumon a nép, kedden pedig a parlament mondott nemet a politikájára. Varju László jelezte, a DK azért bojkottálta a módosítást, mert az „kifejezetten szembement volna a népakarattal”. Az embereket nem érdeklő és nem érintő „kutyakomédiának” nevezte az alaptörvény-módosítást a Párbeszéd Magyarországért szóvivője. Tordai Bence szerint az nem szólt másról, mint hogy két „szélsőjobboldali, Putyin-bérenc párt” egymással versengve hazaárulózza le a másikat. Az Együtt szerint Orbán Viktornak semmi indoka nincs arra, hogy folytassa a hazug gyűlöletkeltést és az ország megosztását, valamint milliárdokat felemésztő kampányát. Fodor Gábor, a liberálisok elnöke úgy véli, Magyarország veszített a népszavazási kampányon.