Harmincöt százalékkal csökkent az öngyilkosságok száma 2010 óta Magyarországon – közölte vasárnap az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára, aki szerint a csökkenés hátterében egyrészről az egészségügyi rendszer fejlődése áll, amely könnyebben felismeri és hatékonyabban kezeli a veszélyeztetetteket, másrészről a gazdaság élénkülésével a kilátástalanság is csökken.
Rétvári Bence kiemelte: 2010-ben 2492-en vetettek véget önkezűleg életüknek, 2017-ben viszont ez a szám 1634-re mérséklődött. A legnagyobb arányú, hetvenszázalékos csökkenés a 40–49 éves korosztály körében történt, ami nemzetközileg is kiemelkedőnek számít – tette hozzá.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 1997 óta szinte mindig háromszor annyi férfi volt az öngyilkosok között, mint nő. A férfiak nagy része felakasztotta magát az elmúlt években, míg a nők közül a legtöbben mérgezés miatt haltak meg.

A felismerésben és a kezelésben is egyre jobb az ellátórendszerünk
Fotó: Teknős Miklós
A módszerek között szerepel még a magas helyről leugrás, a lőfegyver, a vágóeszköz használata és az áramütés is. Míg az öngyilkosságot elkövető férfiak közül közel ötszázan házasok voltak, addig a nők közül a legtöbben özvegyként vetettek véget életüknek. A legkevésbé a hajadon nők és az özvegy férfiak érintettek.
Az Emmi államtitkára kitért arra is, hogy az elmúlt ötven év alatt eddig egyszer sem fordult elő ilyen mértékű javulás Magyarországon.
– Ez is jól mutatja, hogy a csökkenés nem egy eseti javulás, hanem a Magyarországon 2010 óta bevezetett, többirányú tudatos beavatkozásoknak köszönhető, hiszen a csökkenés üteme jóval meghaladja mind az OECD-átlag, mind pedig a V4-átlag csökkenésének ütemét – fejtette ki, hangsúlyozva, hogy a 2010 óta tartó gazdasági fellendülés, a családok javuló anyagi helyzete miatt a magyar embereknek egyre inkább jobb kilátásaik vannak a jövőjükkel kapcsolatban.