Jó felzárkózási pályán van Magyarország – jelentette ki tegnap Varga Mihály (képünkön) a 29. Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor gazdasági versenyképességet és állami szerepvállalást vizsgáló panelbeszélgetésén. A pénzügyminiszter szerint ugyanakkor az a legjobb versenyképességi indikátor, ha az emberek azt mondhatják, jobban élnek.
A politikus az erdélyi rendezvényen hangsúlyozta: az elmúlt években amit meg tudott tenni az állam e téren, az a sérülékenység és a kockázat csökkentése volt. Elkezdték csökkenteni a kockázatot, sérülékenységet okozó tényezőket, mint a magas államadósság, magas államháztartási hiány, vagy a munkanélküliség – sorolta.
Mostanra alacsony az államháztartási hiány, az államadósság 7-8 éve csökken, és a devizakitettséget is tudták mérsékelni, ami kihat a versenyképességre. Jó felzárkózási pályán van Magyarország, a növekedés elindult a gazdaságban, nőtt az export, és emelkednek a bérek – összegzett a tárcavezető.
A miniszter fontosnak tartotta az állami szolgáltatások minőségét a versenyképesség szempontjából, ezen a területen van még mit javítani, bár nem állnak rosszul. A kis- és középvállalkozói szektor a feldolgozóipar területén például sosem lesz versenyképes a nagy cégekkel, multikkal, de a szolgáltató szektorban megvan ez a lehetőség – jegyezte meg Varga Mihály.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter rámutatott: a legfontosabb feladat a magyar vállalatok által hozzáadott érték továbbnövelése és a hatékonyság javítása. Ma a külföldi és a magyar tulajdonú cégek a hozzáadott érték 50-50 százalékát állítják elő, de míg előbbiek a munkavállalók negyedét alkalmazzák, addig a magyar társaságok a háromnegyedét – jegyezte meg.
Kitért arra, hogy az innovációs képesség kialakítása rendkívül fontos a versenyképesség szempontjából. Az innovációs képesség hiánya különösen a magyar vállalatoknál általános jelenség – emelte ki. Kitért arra is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia „dolgába” semmilyen módon nem akar beleszólni, de meg kell állapodni arról, hogy a magyar közösség mit finanszírozzon. Az elmúlt 19 évben olyan forrásokat tudtak K+F-re fordítani, mint még soha, de az eredményesség mégsem volt jó – jegyezte meg.