Nagy port vert fel az év elején, hogy egy franciaországi gyógyszertesztben meghalt egy önkéntes. Azóta kiderült: nem a Magyarországról származó hatóanyag, hanem annak nem megfelelő alkalmazása okozta a bajt, és a kísérletet le is állították. Magyarországon sem korábban, sem azóta nem történt hasonló, pedig hazánk a gyógyszervizsgálatok egyik központja: évente 300-400 új klinikai gyógyszervizsgálat indul, egy időben 600-800 tesztelés fut, és mintegy 20 ezer beteg próbálhatja ki ily módon a legújabb terápiákat. A rákbetegek ezeknek köszönhetően akár évekkel korábban hozzájuthatnak azokhoz az új hatóanyagokhoz, amelyek rutinszerű alkalmazására esetenként még hosszú esztendőket is várni kell. De a más betegségekben – például idegrendszeri, mozgásszervi, gasztroenterológiai, anyagcsere-, légzőszervi és vérképzőszervi – szenvedőknek is komoly esélyt nyújtanak az új gyógyszerekkel folytatott vizsgálatok.

A volt tesztalanyok 90 százaléka újra részt venne a klinikai kísérletekben
A tesztbe bevont betegek, illetve egészséges önkéntesek száma – a vizsgálat jellegétől függően – évente 15 és 30 ezer között változik. Egészségeseken leginkább a készítmények hatását tesztelik az úgynevezett alapvető vitális paraméterekre (biztonságosság és tolerálhatóság), a hatásosságot és a mellékhatásokat általában betegeken vizsgálják. Az előbbiek 60-150 ezer forint közötti összeget kapnak a részvételért, az utóbbiaknak leggyakrabban a költségeit térítik. Arról, hogy miként vélekednek a gyógyszervizsgálatokról azok, akik már részt vettek ilyenben, illetve azok, akik nem, most először végeztek felmérést. A világszerte számos klinikával kapcsolatban álló Synexus vizsgálóhely-hálózat kutatása egyrészt megállapította, hogy akik még nem vettek részt gyógyszertesztben, azoknak a 30 százaléka nem is hallott erről, de a megkérdezettek 72 százaléka tudta, hogy a klinikai vizsgálatokat csak sikeres állatkísérletek után kezdik meg, és hogy a teljes folyamat nemzetközi szabványok, szigorú kritériumrendszer alapján zajlik.
A volt tesztalanyok 90 százaléka újra részt is venne klinikai vizsgálatban, 72 százalékuknál nem lépett fel mellékhatás, és csak 1 százalékuk tartja a teszteket nagyon kockázatosnak, szemben a területen járatlanok 9 százalékával. A gyógyszerkipróbálások megítélése azért fontos, mert azokból Magyarországnak évente átlagosan 90 milliárd forint bevétele származik, ebből 34-38 milliárd forint adók és járulékok formájában közvetlenül az államkasszába folyik be, míg nagyjából 30 milliárd a vizsgálatban részt vevő orvosok, nővérek jövedelmét egészíti ki. A tesztek pedig akkor lehetnek sikeresek, ha azokhoz kellő számú jelentkezőt tudnak toborozni, ezekhez ugyanis kizárólag önkéntesen lehet csatlakozni.