– A Hazai hősök című könyv újraértelmezte, mit is jelent hősnek lenni. Bár a riport-összeállítás szereplőinek a kötetben bemutatott cselekedetei nem minden esetben látványosak, mégis sokak életét meghatározták – jelentette ki tegnap Lévai Anikó, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapító tagja, illetve a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete kollégánk, Varga Attila könyvének a fogyatékkal élőket foglalkoztató Nem Adom Fel kávézóban megrendezett bemutatóján.
– Vajon mutatunk-e elég jó példákat az embereknek arról, hogy Magyarországon is lehet elégedetten élni? A válaszom: nem – fogalmazott a bemutatón a szerző. – Sőt gyakran hallom politikai erők által fölkarolva azt a kijelentést, hogy aki érvényesülni akar Magyarországon, annak külföldre kell mennie.

Varga Attila a jó példák bemutatását hiányolja
Fotós: Bach Máté
Ebből lett elegem, s ötven olyan portrémat válogattam kötetbe, amely ennek az ellenkezőjéről szól. A tehetség és a kitartás itthon is meghozza a gyümölcsét – jelentette ki lapunk munkatársa. Varga Attila megdöbbentően tapasztalta, hogy a jó példák bemutatása nem trendi a könyvpiacon sem, a nagy könyvkiadók válaszra sem méltatták, végül egy kicsi, de minőségi kiadó, a Porta Historica állt az ötlete mellé, s így született meg a könyv.
A bemutatón vendégként szerepelt Becsei Áron órakészítő, aki egy svájci elit szakmai klub tagjaként sokmilliós órákat készít olajsejkeknek és üzletembereknek. Sokszor megkérdik tőle a világban, hogy tényleg Magyarországon él-e? Mire ő azt feleli, hogy miért ne élne itt, hiszen magyar. Rófusz Ferenc, első Oscar-díjas filmrendezőnk 1981-ben át sem vehette az elismerését, de mégis itt akart érvényesülni. Később Kanadába ment, de évtizedek után visszaköltözött Magyarországra.
Szarvas József filmszínész elmondta: hentestanulóként szeretett volna színész lenni, s nagy kitartással megvalósult az álma – ma a Nemzeti Színház vezető színésze.