November elsejétől működésbe lép az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT), amely egy közös informatikai térben kapcsolja össze az egészségügy legfontosabb szereplőit – a kórházakat, a közfinanszírozott szakrendelőket, a háziorvosokat és a gyógyszertárakat – egy év múlva pedig a mentőket és a magánszolgáltatókat is.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere mérföldkőnek nevezte a rendszer indulását, amelyben a papír alapú vények mellett megjelenik az e-recept, az e-beutaló is. Az előbbi nagy előnye, hogy nem lehet elhagyni, de ugyanúgy bármely gyógyszertárban kiváltható, mint az eddig használt vények. Az egységes elektronikus rendszerben tárolják ezentúl az orvosi beutalókat, zárójelentéseket és minden olyan adatot, amely a betegellátás során keletkezik. Nem kell tehát senkinek magával cipelnie korábbi orvosi papírjait – mutatott rá a miniszter –, és miután az orvosok láthatják a kórelőzményeket, megtudhatják, aktuálisan milyen gyógyszereket szed egy páciens, biztonságosabbá és gyorsabbá válik a diagnózis is. Az adatokat folyamatosan kezdik feltölteni a jövő hónaptól, 2019-ig pedig szeretnék a múltbeli betegdokumentációkat is elérhetővé tenni öt évre visszamenőleg – ismertette Balog Zoltán.
Pintér Sándor mint az informatikai területért felelős belügyminiszter ennek fontosságát azzal érzékeltette: akár életmentő is lehet, hogy a mentők azonnal láthatják az életveszélyes állapotban lévő páciensek elektronikusan tárolt kórtörténetét. A tárcavezető a mostani fejlesztés jelentőségét a gőzgépéhez hasonlította az ipari forradalomban, és úgy fogalmazott: az EESZT bevezetésével Európa egyik vezető informatikai szereplőjévé válhatunk. Pintér Sándor kijelentette: az EESZT működőképes rendszer – még ha kezdetben jelentkezhetnek is problémák –, és mindenki előnyére fog szolgálni. Jelezte: call centert fognak működtetni, így ha probléma merülne fel, azt azonnal orvosolni fogják.
– Már soha nem lesz olyan „lassú” a digitális átalakulás, mint most – jelentette ki a Digitális jólét program összehangolásáért és megvalósításáért felelős miniszterelnöki biztos. Deutsch Tamás, utalva az átfogó, központi informatikai fejlesztésekre, amelyekkel biztonságosabbá, gyorsabbá és hatékonyabbá válhat az ellátás minden beteg és orvos számára, úgy fogalmazott: az egészségügy megérkezett a Neumann-galaxisba.
Az új rendszer három fő célja a biztonság, a hatékonyság és a kényelem – összegezte Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár. A biztonsággal kapcsolatos aggályokra úgy reagált: a betegadatok védelmével kapcsolatban eddig nem aggódtak, pedig a kartonokhoz bárki hozzáférhetett, miközben az EESZT-ben minden egyes belépést listáz a rendszer. Kiemelte: az átfogó egészségügyi informatikai rendszer egyedülálló Európában, hasonló is csak Észtországban van. Mint mondta, az orvosoknak nem kell új felületekhez, szoftverhez szokniuk, csupán a kommunikáció formája változik.
Mint korábban megírtuk: alapbeállítás szerint a beteg kezelőorvosa bármilyen adathoz hozzáférhet, kivéve a szenzitív adatokat, amilyenek az esetleges pszichiátriai, addiktológiai ellátással vagy nemi betegséggel, HIV-fertőzéssel és AIDS-betegséggel kapcsolatosak.
Vartus Gergely, e-egészségügyért felelős miniszteri biztos a Magyar Idők kérdésére most elmondta: eddig néhány ezren éltek az EESZT biztosította digitális önrendelkezés lehetőségével, de a lehetőség továbbra is mindenki előtt nyitva áll.