– A hazafias mozgalomnak elsődlegesen önrendelkezése visszaszerzésére, cselekvő hazafiságra és nem egy újabb pártra van szüksége – írta a Mi Hazánk párttá alakulásáról szóló elemzésében Gaudi-Nagy Tamás.
A nemzeti jogvédő, a Jobbik egykori országgyűlési képviselője fenntartásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy miközben sokakkal együtt ő már évekkel ezelőtt felhívta a figyelmet arra, hogy „a Jobbik vonaista vezetése a nemzeti radikális mozgalom árulójává és az általuk elnyert jelentős források élősködőjévé vált” és elárulta az eredeti értékeket, most azok kezdeményezik a zászlóbontást és diktálják a ritmust, akik egészen eddig a Jobbik keretei között maradtak különböző megfontolásokból.
Gaudi-Nagy szerint a nemzeti radikális mozgalom jövőjéről szóló döntés nem pusztán azok joga, akik eddig még kibírták a Jobbikon belül.
– Ott vannak azok, akik már sokkal korábban felismerték a jobbikos tévutat, és hamarabb váltak ki vagy hamarabb távolították el őket vadhajtásokként, illetve azok is, akik soha nem voltak tagjai vagy szövetségesei a Jobbiknak, de mindig is a nemzeti ellenállás élvonalában álltak – mondta a jogvédő, aki szerint minderről közösen kell dönteniük, türelmes és értelmes „nemzeti radikális konzultáció” kell az irányadó, megbízható és bizonyított személyek konszenzusa alapján, gondos tervezést és építkezést követően. – A kapkodás nem szerencsés – tette hozzá.
Hunyadi Gábor, a Jobbik egykori jogásza, az Országos Választási Bizottság volt jobbikos delegáltja a Pesti Srácoknak beszélt Toroczkai új pártjáról.
– Az igazi nemzeti radikálisoknak nem túl hitelesek azok a személyek, akik 2018-ig kitartottak a Jobbik mellett, és elhamarkodottnak tartom a Mi Hazánk Mozgalom pártalapítását – fogalmazott Hunyadi, aki hozzátette, ezzel nem arra céloz, hogy Toroczkai László hiteltelen, ám ő egyedül nem jelenítheti meg a radikális oldalt.

Az új mozgalom vezetője elvbarátaival is vitába kerülhet
Fotó: Kurucz Árpád
A volt politikus, egyetértve Gaudi-Nagy Tamással, arról is beszélt, önjelölt vezetőkre nincs szükség, és a mostani Jobbikból kiugrók bocsánattal tartoznak azoknak, akik már évekkel ezelőtt látták a párt árulását.
Hunyadi felidézte, a néppártosodásnak nevezett folyamat emlékei szerint 2011-ben kezdődött. Már akkor látni lehetett, hogy a Vona Gábor–Szabó Gábor duó „magasról tesz” a nemzeti radikalizmusra, ezért 2012-ben Lenhardt Balázzsal és Apáti Istvánnal együtt összefogtak, hogy megállítsák Vona ámokfutását. Elindultak az akkori tisztújításon alelnökjelöltekként, ám Vonáék ugyanazt a lejárató kampányt folytatták ellenük a belső fórumokon, amit néhány hete az elnökségért induló Toroczkai ellen.
– A Jobbik szép lassan fölmorzsolódik – vélekedett Hunyadi, aki szerint Sneider egy „senkiházi köpönyegforgató, áruló, Vona bábja”.
Rubi Gergely az Echo TV-ben elemezte a Jobbik szétesését. A korábbi képviselő azt mondta, a párt komoly veszteségeket szenvedett el, sokan a kilépők közül már csak becsületből csinálták végig a választási kampányt. – Nekünk az a legfontosabb, hogy a magunkfajtákat magunk köré gyűjtsük, megpróbáljunk egy új politikai irányzatot vinni, és visszavenni azt a jobboldalt, amit majdnem mi uraltunk.