Tagdíjemelés helyett valódi orvosi érdekképviseletet! – ezzel a címmel indított online aláírásgyűjtést a Momentum Egészségpolitika munkacsoportját is jegyző Drajkó Zsombor fogorvos. Az általa megfogalmazott petíciót tegnapig több mint 740-en írták alá, vállalva, hogy mindaddig nem hajlandók kamarai tagdíjat fizetni, amíg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) működése, gazdálkodása nem lesz transzparens, a tagok számára átlátható, amíg a MOK nem hajlandó a szakma többségének érdekeit védő szervként funkcionálni.
Az előzmény röviden: a Magyar Orvosi Kamara most szombaton tartandó országos küldöttközgyűlése egyebek mellett egy olyan javaslatról is szavaz, amely szerint a jövő évtől jelentősen, a mostani 2300-ról 4000 forintra emelnék a havi kamarai tagdíjat.

Nem akarnak többet fizetni a doktorok
A kamarai tagság minden gyakorló orvos számára kötelező, a MOK-nak nagyjából 30 ezer tagja van. Drajkó Zsombor mellett a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete és az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport is elutasítja a MOK tagdíjemelési javaslatát. Közleményükben azt írták, a kamara országos vezetése ezzel a lépéssel tovább erodálja a szervezet hitelességét és elfogadottságát. Ők is úgy gondolják, az orvosi kamara nem tölti be megfelelően érdekvédelmi és érdekképviseleti szerepét.
Az egyik országos küldött, Szilvási István példátlannak nevezete a tervezett körülbelül 75 százalékos tagdíjemelést, amire „alapszabálymódosítás címszó alatt készülnek”. A professzor úgy vélte, „az egész elnökségnek le kell mondania”. Megjegyezte, ő 70 éves elmúlt, így anyagilag nem nem érinti a tagdíjemelés, de szeretne egy tisztességes orvosi kamarát.
Éger István, a MOK elnöke tegnap sajtótájékoztatót hívott össze, hogy megcáfolja „a tényeknek beállított hazugságokat”. Hangsúlyozta: nem az országos elnökség, hanem a kamara költségvetéséért felelős testület, a területi szervezetek tanácsa tett javaslatot a tagdíjemelésre, miután azzal szembesült, hogy bár „nem ég a ház”, de ahhoz, hogy hosszú távon is kiegyensúlyozott legyen a MOK gazdálkodása, jelentős tagdíjemelésre lenne szükség.
Éger István többek között azzal érvelt az emelés mellett, hogy ez fedezetet biztosítana az országszerte a kamaránál dolgozó mintegy 120 alkalmazott fizetésemelésére, valamint arra, hogy valamilyen módon ellentételezzék a helyi etikai bizottságoknál jelenleg grátisz dolgozó orvosok egyre szerteágazóbb – mint fogalmazott –, jogászok számára is kihívást jelentő munkáját. Lapunk kérdésére azt mondta, ha lesz tagdíjemelés, az országos elnökség nyolc tagjának a javadalmazását is növelik, személy szerint az ő fizetését azonban törvény rögzíti.
„Engem ez az egész nem érint, nekem ebből egy huncut garas hasznom nincs” – tette hozzá Éger István.