Februártól védjeggyel jelölik a garantált minőségű, hamisítástól mentes étrend-kiegészítőket a Biztonságos étrend-kiegészítő programnak köszönhetően – jelentette be tegnap Hankó Zoltán sajtótájékoztatón. A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke elmondta: már 2016-ban együttműködési megállapodást írt alá az MGYK a Magyarországi Étrendkiegészítő-gyártók és -forgalmazók Egyesületével (Mékisz), azzal a céllal, hogy megtisztítsák a piacot a nem ellenőrzött forrásból származó, ezért akár egészségügyi kockázatot jelentő termékektől.
– Az ország több mint 1200 gyógyszertára csatlakozott eddig a programhoz, ezek vállalják, hogy minden beszállítójukat kockázatértékelésnek vetik alá, és csak a biztonságos forrásból származó, ismert összetételű étrend-kiegészítőket árulják – ismertette az elnök. Hozzátette: aki csatlakozik a programhoz, kap egy logót, amelyet jól látható helyre elhelyeznek a patikákban, innen fogják tudni a betegek, hogy megbízhatnak az adott gyógyszertárban az étrend-kiegészítők terén.
Hankó Zoltán kiemelte: míg az étrend-kiegészítők forgalma évről évre tíz százalékkal nő, és a magyar lakosság becslések szerint évente tízmilliárd forintot költ ezekre a termékekre, a forgalomba hozataluk sokkal kevésbé szigorú, mint a gyógyszereké. A hatóságnál csupán bejelentési kötelezettsége van a forgalomba hozónak, klinikai vizsgálatnak nem vetik alá ezeket a termékeket. Ez magával hozta a termékhamisításokat és azt, hogy egyes címkéken nem a valós termékösszetétel szerepel. A most bevezetett programmal – amely továbbra is nyitott, tehát minden étrendkiegészítő-gyártó és -forgalmazó bekapcsolódhat – azt szeretnék elérni, hogy a patikákba vetett bizalom megmaradjon, sőt erősödjön.
Bérci István, a Mékisz elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy több olyan forgalmazó lépett a piacra, amely elsősorban nem a fogyasztók érdekeit, inkább a saját hasznát nézi. Az internetes kereskedelem veszélyeire is felhívta a figyelmet, hiszen a világhálón kínált termékeket semmilyen módon nem ellenőrzik.