Szombaton lesz két éve, hogy a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa tárgyalni kezdte az éjszakai mulatóiról elhíresült Vizoviczki László és társai perét, ám várhatóan még idén sem lesz elsőfokú ítélet. A bűnszervezetben, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés és más bűncselekmények miatt indult eljárásban huszonkét vádlott, köztük hét volt rendőrtiszt – öten vezető beosztású, volt rendőrfőtisztek –, volt tűzoltó százados, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőr főhadnagya, egy önkormányzati köztisztviselő és egy közegészségügyi felügyelő van.
Az ügyben szereplők közül többen megerősítették a Magyar Időknek, hogy a bizonyítási eljárás idén már nem fog befejeződni. A tanúk meghallgatása folyik, ám eddig csak két védett és egy nyílt tanút hallgattak meg, 184 tanú meghallgatása még várat magára. Aztán jönnek a szakértők. Az ügy iratai 70-80 ezer oldalra rúgnak. Vatai István hadbíró kéthavonta két napot tűz ki tárgyalásra.
A Debreceni Törvényszék katonai tanácsa 2015. január 14. óta zárt ajtók mögött tárgyal. Az ügyet negyven évre titkosították. A kilencvenoldalas vádirat részletei is titkosak, az eddig meghallgatott tanúk is államtitkokról beszéltek. Az elsőfokú ítélet indoklása is titkos lesz, csak a rendelkező részét ismerteti majd nyilvánosan az eljárás bírája.
A Központi Nyomozó Főügyészség 2014 augusztusában emelt vádat az éjszakai élet császárának mondott Vizoviczki László ügyeiben: a bűnszervezetben, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatti ügyben 33, a bűnszervezetben, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatti ügyben 22 vádlottal szemben. Ez utóbbi a Debrecenben tárgyalt eljárás, az előbbi pedig a költségvetési csalás ügye.

A mulatóiról elhíresült vállalkozó a Debrecenben tárgyalt eljárás első napján, 2015. január 14-én
A költségvetési csalás miatt indult elsőfokú per 2015 novemberében kezdődött a Fővárosi Törvényszéken, és tavasszal ítélet várható. A vád szerint az erőszakos, illetve egyéb úton megszerzett diszkók, bárok, mulatók a hatóság által vizsgált, 2010 és 2012 közötti időszakban több száz milliós bevételre tettek szert, azonban Vizoviczki utasítására megtévesztették az adóhatóságot és a tényleges jövedelemnek csak egy részét vallották be. Az államnak okozott kárt 825 millió forintra becsülték.
Hétfőn Vizoviczki az eddig elhangzottakhoz hozzászólva a vádban szereplő több száz milliós bevételt vitatta. Szerinte a borravaló nem bevétel, a jogban sincs meghatározva a mértéke, ám „mindenki tudja, hogy a fogyasztás 10-15 százalékát illik, illetve szokták adni a felszolgálóknak”. Ez azonban a zenés szórakozóhelyeken 25 százalékig is felszökhet, és „a borravaló után nem szokás adót fizetni”. A PestiSrácok.hu tudósítása szerint a vádlott vitatta azt is, hogy a szakértők bevételnek tekintették a táncosnőknek adott „bugyipénzt”, azaz számoltak a fehérneműbe dugott borravalóval is.
Vizoviczki Lászlónak minden bírósági tárgyalási nap előtt engedélyt ad az éppen illetékes bíróság, hogy a lakhelye és a bíróság épülete közötti legrövidebb távon oda- és visszautazzon a fővárosba, illetve Debrecenbe és haza, ugyanis 250 millió forint óvadék fejében házi őrizetben van, és mozgását a bokájára rögzített jeladóval ellenőrzik.