Közművektől a homlokzaton át a műhelyekig mindent felújítanak a Magyar Állami Operaház Andrássy úti épületében 2018. május 24-ig – derült ki a hétfői Magyar Közlönyből. A két évig tartó beruházás 23,2 milliárd forintba kerül. A határozat szerint 2016 és 2018 között felújítják az Ybl Miklós tervezte épület homlokzatát, korszerűsítik a színpadtechnikát, kényelmesebbé teszik a nézőteret, átalakítják a zenekari árkot, restaurálják a műemléki díszítéseket, kicserélik a közműhálózatot, a gyengeáramú rendszereket, felújítják az üzemházat és a műhelyeket is.
A beruházás során meg kell vizsgálni a terem akusztikáját is, amelyhez ki kell bontani a földszinti nézőteret. Az Andrássy úti épület megújulása egyébként két éve kezdődött az Aula+ nevű projekt részeként. Ennek lényege, hogy több, eddig csak a dolgozók által használt helyiséget megnyitnak a nagyközönségnek, több funkció pedig a Hajós utca 13–15. alá költözik, a főépületben kávézó és ajándékbolt is helyet kap. A belvárosi játszóhelyet legutóbb 1981 és 1984 között újították fel.
Az Andrássy úti épület felújítása alatt sem marad opera-előadás nélkül a közönség. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter július elején jelentette be, hogy az intézmény művészei az Erkel Színházban és az addigra elkészülő, Kőbányai úti Eiffel-csarnokban játszanak a rekonstrukció alatt. A X. kerületi, egykori MÁV Északi Járműjavító hasznosításáról tavaly júliusban döntött a kormány. Korábban felmerült a terület bevásárlóközpontként, lakóparkként, levéltárként való hasznosítása is. A barnamezős területen állami forrásból, 14,5 milliárdos beruházással készül el az új kulturális központ.

A felújítás után Eiffel Műhelyház néven működik majd az ipari műemlék épület
A Közbeszerzési Hatóság honlapján megjelent ajánlati felhívás szerint a munkálatok során 21 ezer négyzetméternyi tetőfelület, 60 tonnányi tető acélszerkezet újul meg, a kivitelezőnek 42 ezer négyzetméternyi felületkezelést is el kell végeznie. A felújítandó Eiffel-csarnok területe 25 ezer négyzetméter, a kiírás szerint ezenkívül 10 ezer négyzetmétert érintő épületbontás is szerepel a feladatok között. A Népliget szomszédságában fekvő csarnok 220 méteres hosszával és 110 méteres szélességével jelenleg az ország legnagyobb állami kézben lévő ipari műemlék épülete.
Az 1886-ban épített, acélszerkezetű épület azonban nem csupán átmeneti otthon lesz, hanem az Opera és az Erkel Színház műhelyházaként és próbacentrumaként is szolgál majd Eiffel Műhelyház néven. A díszlet- és a jelmezraktárak mellett helyet kapnak benne többek között műhelyek, operastúdió, próbaszínpadok és rekreációs tér is. Az Eiffel Műhelyház az Opera felújítása után is megmarad, területén főként próbaelőadásokat nézhet majd a közönség.
Az operaházat irányító Ókovács Szilveszter korábban elmondta, a 6,7 hektáros volt vasútüzemi területen olyan típusú háttérbázis lesz, ami a világban minden komoly operaház mögött megvan, csak a budapestiben jelenleg méltatlanul kis helyre beszorítva léteznek ezek a funkciók. Nyilatkozatából az is kiderült, hogy az Eiffel-csarnokon belül fogják kiépíteni a Bánffy Kisszínházat 340 ülőhellyel és nagyzenekari árokkal, megtervezett akusztikával. A tervek szerint az Opera új próba-, gyártó- és raktárkomplexuma 2017 júniusában egy eddig be nem mutatott Mozart-operával, A kairói lúd, avagy a rászedett vőlegény című darabbal nyílik meg, de az érdeklődők már májusban bepillantást nyerhetnek az új színházterembe, ahol áriaest és meseopera kerül színre az énekkari művészek minifesztiválján.