Tamás most 52 éves, hat éve, a jogosítványhosszabbítás miatti orvosi vizsgálaton derült fény arra, hogy súlyos cukorbeteg, inzulinra szorul. Akkor teljesen összetört, de azután vett egy nagy levegőt, gyakorlatilag megváltoztatta addigi életmódját, minden szempontból sokkal egészségesebben él, és rendszeresen méri a vércukorszintjét. Mégis, folyamatosan retteg attól, hogy elveszítheti a látását vagy a lábát. Félelme nem alaptalan: a cukorbaj
miatt ma Magyarországon naponta átlagosan két cukorbeteg vakul meg, kilencnél pedig amputálni kell valamelyik végtagját.
A helyzet pedig folyamatosan romlik, miután a fejlett világban járványszerűen terjed a cukorbetegség. A diabéteszesek számát 2012-ben 371 millióra tették, ez 2035-re 592 millióra emelkedhet. Hazánkban nyolcszázezer–egymillió diagnosztizált diabéteszes él, de becslések szerint minden ismert cukorbetegre jut egy még diagnosztizálatlan vagy azt megelőző állapotokban szenvedő ember. A szakértők szerint ma már minden negyedik ember veszélyeztetett, és az előrejelzések szerint egy évtizeden belül megduplázódhat az ismert diabéteszesek száma Magyarországon.
A cukorbetegek túlnyomó többsége a kettes típusú diabétesztől szenved, amely jellemzően az egészségtelen életmód miatt alakul ki. Hazánkban pedig még mindig túl sok ezen a téren a tennivaló: egy 2016-os OECD-felmérés szerint a magyar Európa legkövérebb nemzete, a lakosság 30 százaléka túlsúlyos, és már a gyerekek 20-25 százaléka is súlyfelesleggel küzd. Az elhízás pedig a cukorbetegség egyik fő oka, és egy nemzetközi vizsgálat szerint minden ötkilónyi súlyfelesleg 30 százalékkal növeli a kettes típusú cukorbetegség megjelenésének a kockázatát.
Ma Magyarországon meghaladja a 32 ezret a vak vagy súlyos látássérült cukorbetegek száma, és ennél csak többen lesznek, miután emelkedik a diabéteszesek aránya. Ez az oka, hogy bár ma még a szürke hályog a látásvesztés fő oka, húsz éven belül szerepét a cukorbetegség veszi át. Évente mintegy hatezren vakulnak meg, közülük mintegy ezren cukorbetegek, az esetek nyolcvan százaléka rendszeres szűrésekkel elkerülhető lehetne. Magyarországon 15 éve működtetnek programot a megelőzhető vakság megszüntetésére, és azért, hogy a vakok, látássérültek visszanyerhessék a teljes élet, a munkaképesség, az önellátás lehetőségét.
Világszerte november 14-én tartják a diabétesz-világnapot, arra a Frederick Bantingra emlékezve, akinek Charles Besttel közös gondolata vezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez. Október pedig a látás hónapja, 15-e pedig 1988 óta a fehér bot, azaz a látássérültek nemzetközi napja.
Növekvő támogatások
Jelentősen nőnek a vakok és gyengénlátók életfeltételeinek javítását szolgáló támogatások – jelentette be a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a fehér bot világnapja alkalmából. Húsz százalékkal, százról 120 millió forintra emelkedik jövőre a rehabilitációs tevékenység támogatása, a segítőkutya-programra 25 helyett már 45 millió forintot szánnak. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének költségvetési támogatását pedig a kormány 2018-ban 195 millió forintra emeli. Egy uniós pályázaton keresztül 3,3 milliárd forintos támogatást kapnak a család- és gyermekjóléti központok, amelyek a jövőben a látássérült embereknek és családtagjainak segítenek abban, hogyan gondozzák, támogassák fogyatékkal élő hozzátartozójukat. Az infokommunikációs akadálymentesítést szolgáló négymilliárd forintos keretösszegű uniós program pedig várhatóan 2018 elején indulhat el.