„Ha demonstrációkra kerül sor a szakszervezetek részéről, úgy azt mi minden szempontból jogos és támogatandó eszköznek tartjuk” – közölte az MSZP, miután a párt elnöke, Tóth Bertalan a kafetéria-rendszer tervezett átalakításáról egyeztetett Kordás Lászlóval, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnökével.
Szerintük számos elem kedvezményes adózásának megszüntetésével a kormány leépíti a béren kívüli juttatások rendszerét, ami miatt havonta több tízezer forinttal kevesebbet kapnak majd a munkavállalók. Az MSZP bérből és fizetésből élők iránt mutatott aggodalma azonban meglehetősen álságos.
Mint arra közleményében a Fidesz rámutatott: a szocialista kormányok az embereket „megalázóan alacsony” bérért dolgoztatták, elvették a családok adókedvezményét, elvettek az idősektől egyhavi nyugdíjat, a közszféra dolgozóitól pedig egyhavi fizetést. Mindezek mellett emelték a munkát terhelő adókat, duplájára emelték az élelmiszerek áfáját, háromszorosára emelték a gáz árát, eltörölték az otthonteremtési kedvezményeket, és százmilliárdokat vettek el az egészségügytől és az oktatástól is.
A közlemény hangsúlyozza: ezzel szemben a Fidesz–KDNP az adócsökkentés politikáját folytatja, nő a gazdaság, nő a foglalkoztatás, nőnek a bérek, és a kafetéria-rendszer átalakítása is azt célozza, hogy a dolgozók inkább tisztességes fizetést, és ne utalványokat kapjanak a munkájukért.

Kordás (balra) most már aggódik a juttatások miatt
Fotó: MTI/Kálmándy Ferenc
De nemcsak a szocialisták, hanem a MASZSZ aggodalmaskodása is hiteltelen. A szervezet bázisát ugyanis az a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) adja, amelynek számos vezetője szocialista színekben volt országgyűlési képviselő a Bokros-csomag idején, maga a konföderáció pedig érdemi nyomásgyakorlás nélkül asszisztálta végig a Gyurcsány–Bajnai-kormányok munkavállalókat sújtó megszorításait.
A balliberális kormányok alatt kezdett el szárnyalni Kordás László „érdekvédői” karrierje is: volt a Szakszervezeti Ifjúsági Szövetség titkára, az MSZOSZ alelnöke, majd a Gyurcsány-kormány alatt a munkaügyi minisztérium politikai államtitkára, végül pedig az Állami Foglalkoztatási Hivatal főigazgató-helyettese lett. A 2010-es kormányváltás után Kordás újra a munkavállalók védelmezőjeként bukkant fel, s vált a lényegében az MSZP által szervezett Közmunkás Szakszervezet főtitkárává.
Maradék hitelességét azonban porrá zúzta, amikor kiderült: Kordás úgy vállalt szerepet a Közmunkás Szakszervezet „éhségmenetein”, hogy közben egy többmilliós Harley–Davidsonnal tűnt fel különböző motorosfesztiválokon. Kordás tegnap a törvényalkotási bizottság előtt beszélt volna a kafetéria-rendszer átalakításával kapcsolatos aggodalmairól, ehhez a kormánypárti képviselők nem járultak hozzá.