A balliberális médiumokban tegnap olyan információk jelentek meg, amelyek szerint az utolsó tanítási héten behívatta és gyakorlatilag kirúgta a balatonfüredi Lóczy Lajos Gimnázium és Két Tanítási Nyelvű Idegenforgalmi Szakközépiskola több tucat diákját az intézmény igazgatója, mert felmerült velük szemben a droggal való visszaélés gyanúja. Egészen pontosan azt írták: a diákok két hetet kaptak arra, hogy keressenek maguknak másik iskolát, vagy fegyelmi eljárással kicsapják őket.
Az Index szerint a gyerekeket a szülők jelenléte nélkül hallgatta meg az igazgatónő. Duna Katalin lapunk megkeresésére elmondta: nem érti, miért jelentek meg téves információk az ügyről. – Mindez nem igaz, senkit nem rúgtam ki, senki ellen nem indult fegyelmi eljárás, a diákok maguk kerestek meg a szüleikkel együtt – hangsúlyozta.
Az eset részleteit firtató kérdésünkre az igazgató beszámolt arról: múlt hétfőn a balatonfüredi rendőrkapitányság értesítette, hogy droggal való visszaélés gyanújával nyomozást folytatnak, amelyben néhány gimnáziumi tanuló is érintett lehet. Ismertetése szerint másnap bejöttek az iskolába a nyomozók, és kihallgatásra elvittek három diákot. Hozzátette: a házkutatásokról harmadnap értesült, amikor 6-10 diák várt az irodája előtt a szüleivel együtt.
– A gyerekek maguktól mondták el, hogy nagyon megbánták, de különböző drogokat szedtek iskolai rendezvényeken, például sítáborban, osztálykiránduláson – magyarázta az igazgatónő. – Azt is hangsúlyozták, hogy tudják a házirendet, amely szerint a tantestület elé kell vinni minden egyes droggal kapcsolatos ügyet, és arra kértek, segítsek nekik, hogy új életet kezdhessenek – fűzte hozzá Duna Katalin.
– A gyerekeknek – akik a szüleikkel megkerestek – az iskola egyénre szabott gondozással segít kezelni a kialakult helyzetet, figyelemmel kísérjük, támogatjuk őket – fogalmazott az igazgatónő, aki arról is szólt, hogy iskolai szinten eddig egy drogprevenciós programmal éltek, a balatonfüredi rendőrkapitányság előadója osztályfőnöki órán előadásokat tart, amelyen tanárok nem vehetnek részt.
Ismertetése szerint a következő tanév elejére a diákokon kívül mind a szülőknek, mind a tanároknak tervez az iskola egy felvilágosító előadás-sorozatot, amely többek között arról is szól, hogyan ismerjék fel, ha a gyermekük vagy diákjuk drogot fogyasztott.
Kérdésünkre, hogy mit gondol a gyerekek drogozásáról az igazgatónő elmondta: ő a zéró tolerancia híve. – Nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre is, és nagyon fontos lenne, hogy a családi értékrend a helyén legyen, így tud majd a gyerek nemet mondani a kísértésekre – fogalmazott az igazgatónő.
Nincs egyedül ezzel az álláspontjával, hiszen Suhai Zsolt, a nagykanizsai Palini Általános Iskola igazgatója is azt mondta lapunknak a tanulók drogfogyasztásával kapcsolatban: nagyon fontos, hogy helyén legyenek az értékek a családban, az iskolai felvilágosító programok mellett az értékcentrikus, bizalomra épülő nevelés is fontos.
Az ügy kapcsán az ellenzéki pártok botrányt emlegetnek, a DK a balatonfüredi iskola igazgatója ellen indítana fegyelmi eljárást, míg a liberális párt képviselője, Bősz Anett felvetette a drogliberalizáció kérdését.
Ez utóbbi kapcsán lapunknak Balogh Sándor igazságügyi orvos szakértő is nyilatkozott, aki szerint a legalizálást követelők vagy bolondok, vagy drogfüggők, esetleg kereskedni szeretnének a droggal. Kérdésünkre a füves cigarettáról a szakértő elmondta: téveszme, hogy ártalmatlan drog, mert komoly szerepe lehet súlyos pszichés betegségek kialakulásában, mint például a skizofrénia.