Több száz olyan embert sikerült felkutatni Paraguayban, akinek magyar felmenői, kötődései vannak – nyilatkozta a Magyar Időknek Nagy Estilla Virág, aki a Kőrösi Csoma Sándor- program ösztöndíjasaként hét hónapot töltött el a dél-amerikai országban. Hozzátette: a paraguayi magyarok pontos száma azonban kérdéses, hiszen az attól függ, kit tekintünk magyarnak. Tapasztalatai szerint akad, aki harmadik generációs leszármazott, sohasem járt Magyarországon, nem is beszéli a nyelvünket, másoknak csak a házastársa volt magyar, ugyanakkor nagyon érdekli a kultúránk.
– Összességében elmondható, hogy az 1936-ban alapított Paraguayi Magyar Egyesület munkájában negyven-ötven olyan ember vesz részt, aki lelkes, szeretne magyar nyelvet, néptáncot tanulni, szívesen főzne magyar ételeket és bővíteni kívánja hazánkkal kapcsolatos ismereteit – mesélte Nagy Estilla Virág.
Az ösztöndíjas kinttartózkodása alatt nyilvánvalóvá vált: egy sor dolog adott ahhoz, hogy erős magyar közösség működjön Paraguayban – van magyar nyelvtanár, néptáncos, mesterszakács és képzőművész is –, csak arra volt szükség, hogy új lendületet kapjon a magyarság, és ebben ösztöndíjasként sokat tudott segíteni.
– Kivételes adottság az is, hogy még az utóbbi évtizedekben is több magyar család költözött ki Paraguayba, akik természetesen tökéletesen beszélik a nyelvet és friss információkkal rendelkeznek Magyarországról – fűzte hozzá. A napi kapcsolattartás érdekében a helyi magyarok kérésére Nagy Estilla Virág létrehozott egy WhatsApp-csoportot, amely ma már több mint hatvan taggal büszkélkedhet. A csoport nemcsak a fővárosban, Asunciónban élőket, hanem több más vidéki település magyarjait összefogja.
– Hamarosan pedig elérhető lesz a paraguayi magyar közösség honlapja magyar és spanyol nyelven. Mindennek köszönhetően a reményeim szerint nemcsak egy hétvégi magyar iskola indul el, hanem egy néptánccsoport is – jelezte az ösztöndíjas. Nagy Estilla Virág kérdésre elmondta, hogy nagyon hasznosnak tartotta a hét hónapos paraguayi szerepvállalását, és nem zárja ki, hogy újra ösztöndíjasnak állna. Tanulmányozni fogja a friss februári pályázati kiírást, és annak ismeretében dönt a folytatásról.